אדריכלים מומלצים – טיפים ותובנות שיסייעו לבחור

תוכן עניינים

אדריכלים מומלצים

עבור מי שזקוקים לשירותם של אדריכלים מומלצים, בחירה טובה של בעלי מקצוע אלה היא נקודה חיונית ואפילו קריטית. בין אם מדובר בבנייה, בהרחבת מבנה קיים או בפרויקט של שיפוץ, חשוב לעשות זאת היטב. אלה כמה טיפים ותובנות, אשר יסייעו לכם בכך: 

 

אדריכלים מומלצים – החשיבות והתועלת 

תכנונים ועצות של אדריכל, נכנסים לתמונה בפרויקטים שונים, בשלב ראשוני וקריטי. על פי החלטות שמתקבלות בשלב זה, יבוצעו בהמשך פעילויות רבות והדבר יתבטא גם בהוצאות כספיות לא קטנות. לכן, ישנה חשיבות רבה לבחירה חכמה של אדריכלים מומלצים, אשר יוכלו לסייע לכם 

 • בתיאום מול הרשויות – סיוע בבירוקרטיה החיונית מול רשויות רלבנטיות, כגון הגשת תכניות וכמובן כל הקשור לקבלת היתרי בנייה. 
 • במציאת אנשי מקצוע – סיוע באיתור אנשי מקצוע איכותיים נוספים שיידרשו, כגון מעצב פנים או מהנדס בניין.
 • מיצוי המשאבים – סביב פרויקטי בניה, מושקעים סכומים לא מבוטלים וכך גם זמן ומאמץ מצד כל המעורבים. בעזרת ייעוץ וכמובן תכנון אדריכלי איכותי , ניתן להבטיח חסכון משאבים מרבי. כמו כן, ניתן להשיג ניצול מיטבי של המשאבים.
 • קבלת תוצאות מיטביות – המבנה במצבו הסופי, יהיה כמה שיותר קרוב למה שרציתם ובאיכות גבוהה. 
 • להבטיח תאימות לחוקים – עולם הבנייה עמוס בחוקים ותקנות מחייבות. אדריכל מסייע להבטיח עמידה בהם. 
 • לקדם בטיחות – לתכנון ולעמידה בתקנות, יש גם השלכות בטיחותיות חשובות ואפילו קריטיות. 

 

אדריכלים מובילים בארץ – כיצד מוצאים? 

קל כיום יחסית לאתר אדריכלים ולבחור מתוכם. אם כבר, האתגר הוא בעושר בעלי המקצוע שממנו תצטרכו לבחור. בוחרים בין השאר באמצעות

 • ניסיון קודם – היכרות קודמת שלכם עם אדריכלים. זהו כמובן מקור מצוין לידע ולתובנות.  
 • ניסיונם של אחרים – המלצות של לקוחות אחרים של אדריכלים שונים. חוות דעת כאלה עשויות להגיע מאנשים שאתם מכירים וזהו המצב הטוב ביותר. כאשר הן מגיעות מאחרים, כדאי לקחת אותן בערבון מוגבל כמובן. מה שמתאים להם, עשוי שלא להתאים לכם. 
 • חיפוש חופשי באינטרנט – ישנם כמובן מקורות נוספים למידע ראשוני על אדריכלים זמינים, כגון אינדקסים של בעלי מקצוע. עם זאת, למרבית האדריכלים יש אתר אינטרנט ומנועי החיפוש מספקים גישה מהירה למדי לאתרים אלה. 
 • פגישת היכרות – אחרי שגיבשתם רשימת אדריכלים וצמצמתם אותה, את הנותרים תוכלו לפגוש אישית, בכדי להתרשם ישירות. זו תהיה גם הזדמנות לברר כל נקודה שחשובה לכם לגבי עבודה עם האדריכל וכמובן גם לברר כמה עולה אדריכל ושירותיו.

 

אדריכלים מומלצים במרכז, אדריכלים מומלצים בתל אביב

חלק ניכר מפעילות הבנייה בארץ, מתרחשת באופן טבעי במרכזה הצפוף. בעיר תל אביב למשל ולמעשה במרכז בכלל, תמצאו שפע של בעלי מקצוע מנוסים בתחום זה. במצב כזה של ריבוי אפשרויות, סינון אדריכלים מומלצים ובחירת המתאים לכם ביותר עשויים להיות אתגרים משמעותיים. כמובן, ישנו ההיבט החשוב של קרבה גיאוגרפית לאדריכל וכפי הנראה תקחו זאת מראש בחשבון. במקומות שונים בארץ יש דקויות שונות מבחינת תקנות מקומיות, מה שמקובל בבנייה ומצב הנדל"ן המקומי. כך שאדריכל שגר ועובד באזור מסוים, אמור להכיר אותו טוב במיוחד וגם זה יתרון שכדאי לקחת בחשבון. 

 

אדריכלים מובילים לבתים פרטיים – מה לבדוק? 

באדריכלות ואצל אדריכל לבית פרטי במיוחד, יש מקום ליצירתיות רבה בתכנון. זאת, בשונה מבנייה מסחרית או מבתים משותפים, שעשויים להיות יותר סטנדרטיים ו"שבלוניים". בבחירת אדריכלים מומלצים ואדריכלים עבור בתים פרטיים במיוחד, כדאי לשים לב לנקודות הבאות: 

 • ניסיון בפרויקטים דומים – משמעותי מאוד עבור פרויקטים מיוחדים או אלמנטים מיוחדים בפרויקטים. תוכלו לבקש לראות צילומים או סרטונים של פרויקטים קודמים של אותו אדריכל בתחום המדובר. כמובן, אתם עשויים גם "להשקיע" יותר ולגשת לבקר באותם מבנים, ככל שניתן. 
 • תמונה רחבה – בבנייה יש בדרך כלל אפשרויות רבות, שונות למדי זו מזו מהיבטי עלות, אסתטיקה ועוד. אדריכל מנוסה, יסייע לכם להיות מודעים לאפשרויות ולבחור מהן את המתאים לכם ביותר. 
 • פתרונות יצירתיים – ניסיונם של אדריכלים מתבטא גם ביכולת להציע פתרונות יצירתיים לאתגרים טכניים שונים.

 

עוד טיפים מסייעים

בבחירת אדריכל עבור פרויקט הבנייה שלכם, מומלץ גם לשים לב ל 

 • עלויות – כמובן, באופן טבעי מתייחסים גם לעלויות השימוש בשירותי האדריכל. עם זאת, כדאי לקחת בחשבון בהקשר זה, את האופן שבו ההשקעה הכספית בכך תחזיר את עצמה. 
 • התאמה לכם אישית – האינטראקציה הישירה עם אדריכלים שאתם שוקלים לעבוד איתם, צריכה להשאיר אצלכם רושם טוב. שתחושו לא רק בטחון ברמה המקצועית של האדריכל, אלא גם שישנה "כימיה" אישית טובה. 
 • ערכים מוספים – כדאי לבדוק, האם ואילו שירותים מיוחדים נוספים האדריכל מציע. למשל שמאות מקרקעין או בוררות וגישור בנושאי נדל"ן.  
 • שירותי פיקוח בנייה – אדריכל עשוי להציע גם שירות של פיקוח על פרויקט הבניה כולו. 
 • חוות דעת בערבון מוגבל – ברשת האינטרנט לא חסרות חוות דעת על בעלי מקצוע שונים. כדאי לקחת אותן בערבון מוגבל. כעקרון, חוות דעת באתר של אדריכל, עשויות להיות אמינות יותר מחוות דעת שמוצאים במקומות אחרים באינטרנט. הן בדרך כלל מופיעות עם פרטים ברורים של נותן חוות הדעת, כולל שם ובמקרה של עסק גם שם העסק. 
 • האם דרוש אדריכל או ארכיטקט? גם וגם, פשוט מאחר שזה אותו הדבר! בעברית המילה שמתארת את המקצוע הזה היא אדריכל, בעוד שבעולם הרחב מקובלת המילה ארכיטקט. מי שמתעקשים להפריד בין המושגים, נוהגים לומר שארכיטקט הוא מונח שמתייחס לתפקיד צר יחסית וטכני. למי שעוסק בתכנון ברמת השרטוטים ובמנהלות כמו השגת אישורי בנייה. וזאת (לשיטתם) בשונה מאדריכל, אשר תפקידו הוא תכנון וניהול, מנקודת מבט רחבה יותר. 
אולי יעניין אתכם גם: