אדריכלים מומלצים – תובנות שיסייעו לבחור אדריכלים מובילים

תוכן עניינים

אדריכלים מומלצים

עבור מי שזקוקים לשירותי אדריכלים מומלצים מובילים, בחירת בעלי מקצוע אלה היא נקודה חיונית ואפילו קריטית. בין אם מדובר בבנייה, בהרחבת מבנה קיים ולחילופין בפרויקט שיפוץ, חשוב לעשות זאת היטב. אדריכל בית פרטי יעזור לכם להשיג את הבית עליו אתם חולמים. אלה כמה טיפים ותובנות, אשר יסייעו בבחירת אדריכל מומלץ:

 

אדריכל הוא לא מותרות

בעולם הזה של עשה זאת בעצמך, כשאנו נמצאים בעיצומו של עידן השפע, הכולל את שפע המידע והגישה למקורותיו, אדריכל נתפס לעתים קרובות כמותרות, במיוחד כאשר אנו חושבים על המחיר, שמבלי לדעת למה ובמה זה כרוך, מרגיש לנו קצת גבוה. אז נכון, אולי תצליחו לתכנן לבד את הבית שלכם, אבל זה בתנאי שאתם יודעים בדיוק מה אתם רוצים ומה אתם צריכים מבחינת פונקצינליות וחשיבה לעתיד. כך למשל, ייתכן כי מישהו אצלכם עתיד להזדקן, וזה דורש חשיבה לעתיד ותכנון. זוהי רק דוגמה אחת לתפקידו של אדריכל וחשיבותו. אז נכון, אפשר להסתדר בלי אדריכל, אבל אתם בטוחים שאתם רוצים?

 

אדריכל הוא הרבה יותר מחשיבה ותכנון

התשובה לשאלה למה לי לקחת אדרריכל מלבד חשיבה ותכנון מכילה יש ארבע סיבות עיקריות:

 • חשיבה דמיונית ויצירתית: אדריכל יעזור לכם לקבוע בדיוק מה אתם צריכים, ימציא לכם כיווני חשיבה חדשים ויפתור בעיות מורכבות. אנחנו נסייע לכם להרים את הפרויקט שלכם באמצעות עיצוב ייחודי ופונקציונלי בהתאם לצרכים הנוכחיים והעתידיים שלכם.
 • שקט נפשי: אדריכלים הם אנשי מקצוע מוסמכים. בדיוק כמו רופאים ועורכי דין, גם אנו השלמנו תארים ותעודות אוניברסיטאות ועברנו שורה של בחינות קפדניות וצברנו ניסיון מעשי ארוך. ההכשרה שלנו מכסה תחומים רבים, החל מתכנון ועד הנדסת מבנים, דיני חוזים ומדעי הבנייה. אדריכל טוב נותן שירות שמתרחב הרבה מעבר להפקת מערך שרטוטים – אנו נטפל בניהול, נביא תמורה לכסף, שקט נפשי ודמיון לפרויקט שלכם.
 • מומחיות: יש לנו את המומחיות להדריך אתכם, ואתם צריכים אותנו עקב המורכבות של קבלת ההסכמות הנדרשות לרבות אישורי תכנון, בנייה ועוד. במהלך הבנייה אנו מלווים אתכם ומייעצים לכם לגבי שיטות הבנייה הטובות ביותר כדי להעניק לכם את הבית שאתם רוצים.
 • תמורה לכסף: הידע, הניסיון והכישורים היצירתיים שלנו יעניקו לכם ערך גבוה בהרבה ממה שאתם משלמים לנו. סביר להניח שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם לטעות, ולכן רצוי שתעזרו בניסיון שלנו. אנו נסייע בפתרון בעיות על ידי שליטה בתהליך ובהבטחת הגשמת הבית שחלמתם עליו.

 

החשיבות והתועלת של אדריכל מומלץ

תכנונים והמלצות אדריכלים, נכנסים לתמונה בפרויקטים שונים, בשלב ראשוני וקריטי. על פי החלטות שמתקבלות בשלב זה, יבוצעו בהמשך פעילויות רבות והדבר יתבטא בהוצאות כספיות לא קטנות. לכן, ישנה חשיבות רבה לבחירה חכמה של אדריכלים מומלצים, אשר יוכלו לסייע לכם:

 • תיאום מול הרשויות: סיוע בבירוקרטיה החיונית מול רשויות רלבנטיות, כגון הגשת תכניות וכל הקשור לקבלת היתרי בנייה. 
 • מציאת אנשי מקצוע: סיוע באיתור אנשי מקצוע איכותיים נוספים שיידרשו, כגון מעצב פנים או מהנדס בניין.
 • מיצוי המשאבים: סביב פרויקטי בניה, מושקעים סכומים לא מבוטלים וכך זמן ומאמץ מצד כל המעורבים. בעזרת ייעוץ וכמובן תכנון אדריכלי איכותי , ניתן להבטיח חסכון משאבים מרבי. כמו כן, ניתן להשיג ניצול משאבים מיטבי.
 • קבלת תוצאות מיטביות: המבנה במצבו הסופי, יהיה כמה שיותר קרוב למה שרציתם ובאיכות גבוהה. 
 • להבטיח תאימות לחוקים: עולם הבנייה עמוס בחוקים ותקנות מחייבות. אדריכל מוביל מסייע להבטיח עמידה בהם. 
 • לקדם בטיחות: לתכנון ולעמידה בתקנות, ישנן השלכות בטיחותיות חשובות ואפילו קריטיות. 

 

אדריכלים מובילים בארץ – כיצד מוצאים? 

קל כיום יחסית לאתר אדריכלים ולבחור מתוכם. אם כבר, האתגר הוא בעושר המאגר שממנו תצטרכו לבחור. אדריכלים מובילים בארץ מתאפיינים במספר תכונות: 

 • ניסיון קודם: היכרות קודמת שלכם עם אדריכלים מובילים. זהו מקור מצוין לידע ולתובנות.  
 • ניסיון אחרים: המלצות לקוחות אודות אדריכלים שונים. חוות דעת כאלה עשויות להגיע מאנשים שאתם מכירים וזהו המצב הטוב ביותר. כאשר הן מגיעות מאחרים, כדאי לקחת אותן בערבון מוגבל כמובן. מה שמתאים להם, עשוי שלא להתאים לכם. 
 • חיפוש חופשי באינטרנט: ישנם כמובן מקורות נוספים למידע ראשוני על אדריכלים מובילים, כגון אינדקס. למרות זאת, למרבית האדריכלים יש אתר אינטרנט ומנועי החיפוש מספקים גישה מהירה למדי לאתרים אלה. 
 • פגישת היכרות: אחרי שגיבשתם רשימת אדריכלים מומלצים וצמצמתם אותה, את הנותרים תוכלו לפגוש אישית, בכדי להתרשם ישירות. זו תהיה הזדמנות לברר כל נקודה שחשובה לשני בני הזוג לגבי עבודה עם האדריכל וכמובן לברר כמה עולה אדריכל ושירותיו.

 

אדריכלים מומלצים במרכז, אדריכלים מומלצים בתל אביב

אם חיפשתם אדריכלים מומלצים במרכז, או אדריכלים מומלצים בתל אביב, הגעתם למקום הנכון. זה גם טבעי שזה מה שתחפשו, כיוון שמלבד המיקום הגיאוגרפי, חלק ניכר מפעילות הבנייה בארץ, מתרחשת באופן טבעי במרכזה הצפוף. בעיר תל אביב למשל ולמעשה במרכז בכלל, תמצאו שפע אדריכלים מנוסים בתחום זה. במצב כזה של ריבוי אפשרויות, סינון אדריכלים מומלצים ובחירת המתאים ביותר עשויים להיות אתגרים משמעותיים. ישנו היבט חשוב לקרבה גיאוגרפית לאדריכל וכפי הנראה תקחו מראש בחשבון. במקומות שונים בארץ יש דקויות שונות מבחינת תקנות מקומיות, מה שמקובל בבנייה ומצב הנדל"ן המקומי. כך שאדריכל שגר ועובד באזור מסוים, אמור להכיר אותו טוב במיוחד וגם זה יתרון שכדאי לקחת בחשבון. 

 

אדריכלים מובילים לבתים פרטיים – מה לבדוק?

באדריכלות ואצל אדריכל לבית פרטי במיוחד, יש מקום ליצירתיות רבה בתכנון. בשונה מבנייה מסחרית או מבתים משותפים, שעשויים להיות יותר סטנדרטיים ו"שבלוניים". בבחירת אדריכלים מומלצים ואדריכלים עבור בתים פרטיים במיוחד, כדאי לשים לב לנקודות הבאות: 

 • ניסיון בפרויקטים דומים – משמעותי מאוד עבור פרויקטים מיוחדים ואלמנטים מיוחדים בפרויקטים. תוכלו לבקש לראות תמונות וסרטוני פרויקטים קודמים של האדריכל בתחום המדובר. כמובן, אתם עשויים "להשקיע" יותר ולגשת לבקר באותם מבנים, ככל שניתן. 
 • תמונה רחבה – בבנייה יש בדרך כלל אפשרויות רבות, שונות למדי זו מזו מהיבטי עלות, אסתטיקה ועוד. אדריכל מומלץ, יסייע להיות מודעים לאפשרויות ולבחור מהן את המתאים לכם ביותר. 
 • פתרונות יצירתיים – ניסיון האדריכלים מתבטא גם ביכולת להציע פתרונות יצירתיים לאתגרים טכניים שונים.

 

אדריכלית מומלצת – התועלת הרחבה 

תפקידם של אדריכלים מומלצים איכותיים, הוא מעבר לתפקיד טכני גרידא. התועלות שהם מביאים לשולחן, עשויות להיות הרבה יותר מאשר רק לתכנן מבנה סטנדרטי או לתת מענה לדרישות שלכם. במה זה מתבטא?

 • הפרטים שאתם לא מכירים – אל תיקחו זאת אישית, אבל אתם לא יודעים בדיוק מה הכי טוב עבורכם, כפי שאדריכל עשוי לדעת. אדריכל נעזר בעבודתו במבחר רחב של נקודות טכניות ואחרות, שאדם ממוצע לא מודע להן במסגרת תכנון בית פרטי. תקנות וחוקים הם לא רק דבר מחייב, אלא גם ביטוי לחוכמת חיים לגבי מגורים נוחים במבנים ולגבי תכנון טוב שלהם. תקנות וחוקים אלה ועוד best practices שונים בתכנון מבנים, מהווים מפתח לתכנון שיספק לכם את הטוב ביותר. זהו למעשה תוצר של ניסיונם של אנשים רבים, לאורך שנים ורובנו לא נחשפים לכך. אז לכאורה מבנה ממוצע הוא דבר פשוט למדי – ארבע קירות, גג ורצפה, כמה חלונות ודלתות. אך בפועל יש כאן הרבה מה לדעת, אם רוצים תכנון אופטימאלי. 
 • להציג אפשרויות שלא מוכרות לכם – מעבר לנקודות כאלה שעולות בתכנון שאדריכל עושה מאחורי הקלעים, יש גם נקודות שיועלו בפניכם, שלא הכרתם עד כה. למשל, רצון להאיר באופן קבוע אזור מסוים במבנה, שאין בו חלונות. משמע, תהיו חייבים להשתמש בנורה שתדלוק קבוע? חבל על החשמל? אז אולי נורה חסכונית? במקרה כזה ייתכן שלא תהיו מודעים לכך, אך יש אפשרויות נוספות. סקיילייט יאפשר הכנסת אור יום טבעי מבחוץ, בחינם (מלבד עלות רכישה והתקנה). מערכת סולארית תאפשר טעינה ביום והארה במשך הלילה. 
 • לבחור את הטוב ביותר – אדריכל מומלץ ייעץ לכם לגבי השלכות של בחירה בין חלופה לחלופה ויספק המלצות שתפורות עבורכם, בהתחשב בתקציב שלכם.  
 • התועלת הכספית – גם התועלת הכספית מבחירה טובה של אדריכלית, היא תועלת רחבה. זה לא רק עניין של מחיר טוב וקבלת תכנון טוב תמורתו. לתכנון עצמו, אם הוא איכותי באמת, תהיינה השלכות רבות עבורכם להמשך. חלקן הן השלכות כספיות. למשל מבחינת צריכת האנרגיה של המבנה.

 

עוד טיפים מסייעים

בבחירת אדריכל מוביל עבור פרויקט הבנייה שלכם, מומלץ לשים לב:

 • עלויות – באופן טבעי מתייחסים גם לעלויות השימוש בשירותי האדריכל. למרות זאת, כדאי לקחת בחשבון בהקשר זה, את האופן שבו ההשקעה הכספית בכך תחזיר את עצמה. 
 • התאמה אישית – האינטראקציה הישירה עם אדריכלים שאתם שוקלים לעבוד איתם, צריכה להשאיר אצלכם רושם טוב. שתחושו לא רק בטחון ברמה המקצועית כאדריכל מוביל, אלא גם שישנה "כימיה" אישית טובה. 
 • ערכים מוספים – כדאי לבדוק, האם ואילו שירותים מיוחדים נוספים האדריכל מציע, כמו למשל גישבור ושמאות מקרקעין.  
 • שירותי פיקוח בנייה – אדריכל עשוי להציע בנוסף שירות פיקוח על פרויקט הבניה כולו. 
 • חוות דעת בערבון מוגבל – ברשת האינטרנט לא חסרות חוות דעת. כדאי לקחת אותן בערבון מוגבל. כעקרון, חוות דעת באתר האדריכל, עשויות להיות אמינות יותר מחוות דעת שמוצאים במקומות אחרים באינטרנט. הן בדרך כלל מופיעות לצד פרטים ברורים אודות נותן חוות הדעת, כולל שם ובמקרה ומדובר בעסק גם שם העסק. 
 • האם דרוש אדריכל או ארכיטקט? גם וגם, פשוט מאחר שזה אותו הדבר! בעברית המילה שמתארת את המקצוע הזה היא אדריכל, בעוד שבעולם הרחב מקובלת המילה ארכיטקט. מי שמתעקשים להפריד בין המושגים, נוהגים לומר שארכיטקט הוא מונח שמתייחס לתפקיד צר יחסית וטכני. למי שעוסק בתכנון ברמת השרטוטים ובמנהלות כמו השגת אישורי בנייה. וזאת (לשיטתם) בשונה מאדריכל, אשר תפקידו הוא תכנון וניהול, מנקודת מבט רחבה יותר. 

 

שאלות ותשובות בנושא אדריכלית מומלצת

השיקולים שאדריכל יפעיל וגם ההכוונה עבורכם בבחירת אפשרויות, ישפרו גם את התכנון של מערכות שונות במבנה, אשר ממונים עליהן אנשי מקצוע נוספים. חשמל, מיזוג ועוד. לדוגמה: האדריכל עשוי לתכנן מיקום שקעי חשמל שאיננו רק הסטנדרטי, אלא גם במיקומים מיוחדים ומעט יוצאי דופן. הכל בהתאם לאורח חייכם ובאופן שיקדם נוחות ויצמצם צורך בשימוש בכבלים מאריכים. למשל, החלטה על קבוצת שקעי חשמל, במקום שבו אמורה להיות פינת טלביזיה וגם כמה שקעי טעינה למכשירים שונים. או אולי החלטה על גובה שקעי חשמל שונה מהרגיל, בכדי להקל גישה עליכם, בהתחשב בכך שבאותו מקום אמור להיות מותקן רהיט מסוים שעשוי להפריע.
אם תמצאו אדריכלית מומלצת שגם תתאים לכם אישית, זו עשויה להיות האופציה הטובה ביותר. מדוע? גם משרד אדריכלות גדול, בוודאי יוכל לעשות את העבודה. יהיו בו כמה מומחים, כל אחד עם רקע מעט שונה כנראה וניסיון מצטבר. ייתכן שבראש המשרד יעמוד אדם וותיק במיוחד, שלקרוא עליו ואולי להיפגש איתו, יעשה עליכם רושם רב. אבל האם הוא יטפל אישית בתכנון המבנה שלכם? או שהוא רק מנהל את המקום, מטפל בלקוחות מעטים ביותר אישית אם בכלל ומדבר עם אנשים בכדי להשיג לקוחות? אדריכל עצמאי יטפל בכם אישית, לאורך כל הדרך. כך תקבלו טיפול מתמשך בפרויקט שלכם מגורם אחד, שמכיר אתכם ומטפל בכם לכל אורך הדרך.
כדאי לזכור, שאדריכל מספק שרות עבורכם, באופן שאמור להיות מותאם ככל הניתן לכם. גם מבחינת טעמכם האישי והעדפותיכם, שבאופן טבעי לא יהיו תמיד כמו של האדריכל. לכן, תרצו לבחור במי שיודע לתת פתרון טוב ועושה זאת ברצון ובמאור פנים, גם אם הכיוון בכלל לא נראה לו. להדגיש בפניכם השלכות של בחירותיכם זה דבר אחר וחשוב - היבט מקצועי חיוני של עבודת אדריכל. אבל אם החלטתם על תכנון לא יפה במיוחד לדעתו או לא חכם לטווח הארוך או אולי לא יעיל אנרגטית - זו בחירה שלכם ועליו לתכנן בהתאם לכך, באופן המיטבי.
אולי יעניין אתכם גם: