גישור נדל"ן – לפתור בהסכמה וברוח טובה

תוכן עניינים

גישור נדל"ן ובוררות - יישוב סכסוכי נדל"ן

ישנם מצבים רבים, בהם עלולים להיווצר סכסוכים בתחום הנדל"ן, כגון חוסר הסכמה בין דיירים בפרויקט תמ"א או מחלוקות בין בעל דירה לשוכר. מבחינת יישוב סכסוכים נדל"ן איננו תחום פשוט. ברוב המקרים, לא מדובר בדברים של מה בכך, אלא בדברים בעלי משמעות גדולה עבור הצדדים. האופן בו העניין יוכרע, עלול להיות בעל השלכות כבדות מבחינה כספית. גם מהירות יישוב סכסוכי נדל"ן עשויה להיות גורם משמעותי מאוד, מסיבות כספיות ואחרות. לצד האפשרות המוכרת של פניה לבתי המשפט לשם הכרעה, ישנה גם אפשרות מעניינת ועדיפה מהיבטים רבים – גישור נדל"ן.

גישור בסכסוכי נדל"ן, בוררות בנושא נדל"ן – בגישה אחרת

בבתי המשפט, העניינים מתנהלים באופן נוקשה ומוקפד מאוד. זו לא אווירה פתוחה, נינוחה או גמישה במיוחד. יש להתנהל דרך עורך דין ועל פי כל "כללי הטקס" והשפה המיוחדת. בוררות דומה מהיבטים מסוימים להתנהלות בבית משפט, בעוד שגישור הוא התהליך הרחוק ביותר מכך. בשני המקרים, גישור וגם בוררות הם תהליכים יותר טבעיים ו"אנושיים" מהמתרחש בבתי המשפט. נכנסים לתהליכים כאלה בהסכמת הצדדים, אשר יכולים לבחור מגשר או בורר. גישור במיוחד, מציג גישה שמבוססת על הבנה, מציאת עמק השווה והסכמה, במקום גישה של עימות. השאיפה איננה לזכות בתביעה, לנצח בבית המשפט, להביס משפטית וכדומה. במסגרת גישור נדל"ן, מעוניינים במקום זאת להגיע לתוצאה, שתתאים ככל הניתן לשני הצדדים. כך גדל הסיכוי, שהיא גם תתקבל ברוח טובה ואף תשפר או תשמר את היחסים הטובים בין הצדדים, לטווח הארוך.

ביחס לפניה לבית המשפט, גישור בסכסוכי נדל"ן או בוררות מציגים כמה יתרונות חשובים:

  • מהירות – גישור בנושא בית? בוררות? שתי הגישות עשויות לקצר זמנים ביחס להליך משפטי.
  • עלות – שתיהן עשויות גם להיות זולות יותר מהליכים משפטיים ממושכים.
  • פרטיות – לספק יותר פרטיות לצדדים.

למרות שלא מדובר בהליכים משפטיים, שתי הגישות מהוות הליכים מחייבים. הצדדים מסכימים לפעול לפיהן וכמו כן, בית משפט יכול לאשר את תוצאותיהן. בין אם זה הסדר גישור או פסק בוררות.

בוררות נדל"ן - גישור בסכסוכי נדל"ן

יישוב סכסוכים נדל"ן – בוררות נדל"ן? גישור? מה ההבדל בעצם?

גישור ובוררות הם נושאים קרובים, אך לא זהים.

  • בוררות – מבחינת הצדדים, בורר מוסמך לקבל החלטה שתפתור את הסכסוך. ניתן לומר כי בוררות נדל"ן מחליפה את בית המשפט והצדדים מסכימים לקבל את החלטת הבורר. כמו כן, הם לא יכולים להחליט להפסיק את הליך הבוררות באמצע.
  • גישור – מגשר לא מכריע במקרים של סכסוכים בנושא נדל"ן. תפקידו רק לגשר, במובן של סיוע לשני הצדדים להגיע לידי הסכמה. ואכן, גישת ומטרת הגישור היא הסכמה ולא "הכרעה" אשר נכפית על הצדדים.

גישור בנושא בית? יישוב סכסוכי נדל"ן? נסו לשלב יתרונות

ניתן לשלב את הגישות השונות לפתרון סכסוכי הנדל"ן. בסכסוך מורכב, גישור נדל"ן עשוי להיות פתרון ראשון אליו פונים, אך לא להביא להסכמה מלאה. אם יישארו לאחריו חילוקי דעות בלתי פתורים, ניתן להמשיך את הטיפול בהם באמצעות בוררות. במקרה כזה ניתן לדבר על "גישבור" (med-arb) – שילוב של בוררות וגישור.

גישור נדל"ן, סכסוכים בנושא נדל"ן – הזווית המקצועית

כאשר סכסוך או מחלוקת בין צדדים מגיעים לבית משפט, גישור נדל"ן או בוררות, בולט ההיבט המשפטי. חשיבות עורכי הדין והשופטים ברורה. אלא שבנושאים מקצועיים שונים דוגמת אדריכלות בניין או בית או בנושא כמו שמאות מקרקעין, יש חשיבות מכרעת למקצועיות בתחומים אלה. האם מי שיכריע בסכסוך מבין בכך? לכן גישור או בוררות בנושא נדל"ן מתבצעים בצורה מיטבית, על ידי ארכיטקטית ושמאית מקרקעין.

 

אולי יעניין אתכם גם: