שמאות מקרקעין תל אביב – מה חשוב לדעת?

תוכן עניינים

שמאי מקרקעין בתל אביב

בישראל ישנם שמאי מקרקעין רבים. הרישיון לעסוק בתחום ניתן ע"י משרד המשפטים הישראלי. כידוע, ישראל היא מדינה קטנה ויחד עם זאת, ערכי הקרקע שלה משתנים באופן דרסטי בהתאם למיקומה הגיאוגרפי. לדוגמה, נדל"ן הממוקם במזרח ישראל לרוב יהיה בשווי נמוך יותר מנדל"ן הממוקם בסמוך לקו החוף (מערב). לכן, אם אתם רוצים לקבל מידע אודות נכס בתל אביב, מומלץ שתבחרו במשרד שמאות מקרקעין תל אביב מנוסה ומקצועי.

שמאות מקרקעין הוא שירות שמטרתו הערכת שווי למקרקעין. השירות נדרש במצבים רבים, וזאת מאחר שמדובר במומחיות מיוחדת העשויה להיות בעלת השלכות גדולות ללקוח המתבטאות באופן משמעותי בהיבט הכספי. בחירת השמאי היא משמעותית מאוד.

מהי חשיבות שמאות מקרקעין?

אם אתם גרים בתל אביב, מדוע חשוב לבחור בשמאות מקרקעין תל אביב?

מה כלול בעבודת שמאות מקרקעין?

ומה עוד כדאי לדעת על שמאות מקרקעין? 

 

חשיבות שמאות מקרקעין

בעת ביצוע עסקת נדל"ן, שמאי המקרקעין מספק שירות משלים לשירות אותו מספק עורך הדין. הנקודות אותן נותן שמאי המקרקעין יכולות להשפיע מהותית על התמורה הכלכלית עבור הנכס, ובאופן כללי, על היתכנות העסקה כולה. אם אתם רוכשים דירה, דעו כי במקרים לא מעטים, דירה שנראית אטרקטיבית יכולה להיות עם חסרונות כדוגמת מיסוי, ליקויים, שעבוד, בנייה בלתי חוקית ועוד, ולכן שירותי שמאי המקרקעין נדרשים בעת מכירה או רכישה של נכס.

 

מה כלול בעבודת שמאות מקרקעין? 

אם אתם שוכרים שירות מיוחד, עדיף לכם להבין מה הוא כולל ולדעת בדיוק עבור מה אתם משלמים. הערכת שווי נכס הוא נושא מורכב למדי, וכולל את הדברים הבאים:

 • פרטים טכניים של הנכס: כדוגמת גודל או זכויות בנייה.  
 • מצב הנכס: כדוגמת כולל בדיקת ליקויים.
 • היבטי חוק: כדוגמת חריגות בנייה או אי סדרים מבחינת הרישום בטאבו. 
 • היבטי מיסוי: כגון השלכות מס שבח לגבי הנכס. 
 • מאפייני הסביבה: יילקחו בחשבון גם מאפייני הסביבה השונים.
 • מחירים: ביחס לנכסים מאותו הסוג ובאותו אזור. 

 

מדוע חשוב לבחור בשמאי מקרקעין מהאזור הגאוגרפי שלכם?

הערכת שווי נכס נקבעת עפ"י מידע ממקורות שונים כדוגמת ארכיון מחלקת ההנדסה מטעם הרשות המקומית ולשכת רישום המקרקעין. יש היגיון בלחפש שמאות מקרקעין תל אביב בגלל ששמאי מהאזור אוסף את כל הנתונים הרלוונטיים בנוגע לנכס ולסביבתו, ולכן היכרותו עם האזור וניסיונו מהווים גורם מכריע לשם יצירת הערכת שווי נכס מקצועי וריאלי. חשוב להבין כי זה גורם חשוב מאוד כיוון שחוסר התאמה בין הנתונים יכולה לגרום להבדל משמעותי מבחינה כספית. משרד שמאות מקרקעין מנוסה באזור ידע להשוות בין הנתונים שיש לו לגבי עסקאות אחרות שבוצעו באזור הנכס ויתחשב בהיבט זה במטרה לספק לכם הערכת שווי נכס ריאלי.

 

שמאות מקרקעין תל אביב – היצע גדול, בחירה מאתגרת

הערכת שווי דירה נדרשת לרוב לקראת מכירת או רכישת נכס או כאשר שוקלים לקחת משכנתא (הבנק ידרוש הערכת שמאי). יחד עם זאת, ישנם מקרים מיוחדים בהם תידרש שמאות מקרקעין, וזה לרוב כאשר מדובר בחלוקת נכס בין בעלים או בעקבות שינויים מתוכננים. המטרה היא להעריך את השלכות השינויים על ערך הנכס. אם אתם מחפשים שמאות מקרקעין תל אביב כיוון שאתם גרים במרכז, ייתכן כי ההיצע הגדול יקשה עליכם להתמקד כיוון שאתם רוצים לבחור באיש המקצוע המתאים ביותר עבורכם. 

 

שמאות מקרקעין: מרכיבים חשובים

ישנם שמאי מקרקעין המתמחים בתחומים רבים ומורכבים, בדגש על נושא מיסוי המקרקעין. מיסוי מקרקעין בישראל הינו מורכב ובמקרים רבים יכול לחסוך לכם הרבה כסף. מלבד מרכיב המיסוי, משרד שמאות מקרקעין תל אביב נדרש להכיר את תכנית השימור (שימור מבנים בעלי חשיבות היסטורית) ומערך התחבורה החדש שהוקצע בעיר (רכבת קלה ומטרו). יש להכיר בגורמים האלו, לרבות במקרה בו אתם מחפשים אדריכל בתים פרטיים.

 

שמאות מקרקעין תל אביב: התנהלות מול גורמים מוניציפליים וממשלתיים

מלבד הערכות שווי נכסים לפני מכירתם או לפני רכישתם, שמאות מקרקעין תל אביב עוסקת בין היתר בהתנהלות מול עיריית תל אביב. להלן שני תחומי עיסוק נוספים:

 • היטל השבחה: טיפול בהפחתת דרישות היטל ההשבחה, ייעוץ והכנת חוות דעת לגבי גובה היטל ההשבחה הצפוי.
 • רשות מקרקעי ישראל: טיפול בדמי היתר, דמי הסכמה ודמי היוון.

 

שמאות מקרקעין תל אביב: נקודות לבחירה

בבחירת שמאות מקרקעין, אלה כמה נקודות שכדאי לקחת בחשבון:

 • מקצוענות: שמאות מקרקעין הוא מקצוע מסודר מאוד מבחינת ההכשרה ומבחינת רישום המוסמכים בלשכת שמאי המקרקעין. חשוב לעבוד עם אנשי מקצוע שלמדו, הוסמכו ורכשו ניסיון. 
 • היכרות עם האזור: אם אתם מחפשים שמאות מקרקעין תל אביב ואתם גרים במרכז, סביר להניח שאתם עושים את הצעד הנכון. רצוי שהשמאי יכיר את האזור שבו נמצא הנכס, תכנונים עירוניים שנוגעים לאזור וכדומה. זוהי נקודת מוצא טובה להערכה ריאלית יותר של הנכס.
 • המלצות: נסו לגבש הערכה לגבי אמינות ורמת השמאי. דרך אחת פשוטה לעשות זאת היא לעבור על האתר שלו, לחפש מידע ברשת ועוד. מומלץ לנסות לקבל חוות דעת מגורם ראשוני שאתם מכירים ומעריכים את דעתו. 
 • שירותים מוצעים: בבחירת אדריכלים מומלצים לפרויקט שלכם, תוכלו לבדוק האם הם מציעים שירותי שמאות מקרקעין.

 

שמאי מקרקעין תל אביב-יפו: נקודות חשובות נוספות

להשלמת התמונה, מומלץ שתדעו את הדברים הבאים: 

 • מהו מקרקעין? הכוונה היא לקרקע, למבנים אשר בנויים על הקרקע וגם לאובייקטים שונים המחוברים לקרקע באופן קבוע כמו למשל מטע עצים. 
 • שילוב תחומים: שימו לב ששמאות מקרקעין תל אביב היא שילוב ידע ממגוון תחומים ביניהם אדריכלות, חוק ומיסוי יחד עם ידע בנוגע לעסקאות דומות, מחירים ואילוצים הרלוונטיים לתל אביב.
 • רשימת שמאי מקרקעין באזור תל אביב שהבנק עובד איתם: כאמור, מבחינת איתור שמאי מקרקעין תל אביב-יפו הוא אזור שהמבחר בו גדול למדי. לגבי בחירת השמאי עבור משכנתא לבנק, ישנה רשימת שמאי מקרקעין שהבנק עובד איתם. 

 

לסיכום, הערכת שמאות מקרקעין תל אביב חשובה מאוד מהבחינה של ליווי באמצעות איש מקצוע שיהיה מעורב בעסקה (בין אם אתם מוכרים או רוכשים דירה), ולרבות כאשר מדובר בשמאי מקרקעין באזור תל אביב, שמכיר את העסקאות, רמת המחירים ועוד. בתחום זה חשובים מאוד הניסיון וההיכרות והם עשויים להכניס לשני צדדי העסקה בהירות אשר תחסוך הרבה כסף והתעסקויות (כדוגמת התעסקויות עם מיסוי, היבטי חוק שונים ועוד). אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת, ואנו נספק לכם את הייעוץ המקצועי ונתרום לכם מניסיוננו הרב בנושאי שמאות מקרקעין באזור תל אביב.

אולי יעניין אתכם גם: