שמאי מקרקעין להערכת נכסי נדל"ן

תוכן עניינים

שירותי שמאות מקרקעין להערכת נכסי נדל"ן

בתחום הנדל"ן, אי אפשר שלא להיתקל במוקדם או במאוחר במונח שמאות. רבים נזקקים לשירותים המגוונים שמציעים אנשי המקצוע בתחום זה. מה היא בעצם שמאות מקרקעין? מה הם השירותים החשובים שמעניק שמאי מקרקעין מקצועי? וכיצד בוחרים משרד שמאות?

שמאי מקרקעין מה זה ומה התועלת בכך?

בהגדרתה הבסיסית ובדימוי הנפוץ שלה בציבור, שמאות נדל"ן היא הערכת שווי של נכסי נדל"ן שונים. בפועל, מדובר בתחום מורכב למדי, אשר מתבטא לא רק בהערכות שווי כאלה. כפי שתראו בהמשך, נכנסים לתמונה עוד היבטים רבים של עולם הנדל"ן. למעשה, מקצוע זה משלב באופנים שונים, התייחסות להשלכות הנדסיות, כלכליות וגם חוקיות של תחום הנדל"ן ועלול אף לגלוש לתחום גישור נדל"ן. מבחינתכם כלקוחות, תועלות שרות זה מתבטאות בין השאר ב:

 • מתן תמונת מצב מדויקת – הצגת מידע ונתונים, אשר משלימים את התמונה עבורכם, במדויק.
 • הדגשת נקודות חשובות – הסבת תשומת ליבכם לנקודות חשובות והשלכות שונות, סביב עסקאות נדל"ן שבהן אתם מעורבים.
 • השגת רווח מרבי – סיוע להשיג רווחים מרביים בעסקאות נדל"ן שונות.
 • צמצום טעויות – לסייע לכם להימנע מטעויות יקרות או כאלה שיסבכו אתכם מבחינה חוקית או אחרת.
 • מענה לדרישות שונות – ניתן להתייעץ עם שמאי מקרקעין מומלץ במצבים שונים מיוזמתכם. אך במקרים אחרים, פעולות שונות של שמאות מקרקעין הן אילוץ, אשר נדרשים לעשות בכל מקרה.

שירותי שמאות מקרקעין להערכת נכסי נדל"ן

מה בודק שמאי מקרקעין?

שירותיו של שמאי מקרקעין מקצועי מתבטא באופנים שונים, למטרות רבות. מבחינת השאלה מה בודק שמאי מקרקעין, אלה כמה דוגמאות בולטות:

 • שווי הנכסהערכת שווי דירה או נכס, לקראת רכישתו או מכירתו. זו היא אחת הפעולות המזוהות ביותר עם מקצוע זה (אם כי לגמרי לא היחידה).
 • חוקיות – בדיקת היבטי חוקיות שונים, של מבנים ושל אופן השימוש בהם.
 • זכויות בניה – בדיקת נושא זכויות הבנייה בנכס.
 • כדאיות פרויקט תמ"א 38 – פרויקט תמ"א 38 הוא עניין מורכב. בעלי דירות עומדים כאן פעמים רבות מול מצב שחדש להם ומול הצעות מיזמים שונים. במי מההצעות כדאי להם לבחור? מה הרווח שהם ישיגו מהשינוי? יש שאלות רבות וחשובות שעליהן הם צריכים לענות לעצמם. לבד זה לא ילך. משרד שמאות מקרקעין איכותי, יכול לעמוד לצידכם במצבים כאלה ולספק מידע חיוני ומדויק.
 • אומדני מס – ביצוע אומדנים לגבי מיסוי, לקראת ביצוע עסקאות מקרקעין שונות. מיסוי הוא היבט בעל משקל רב מאוד בעסקאות כאלה, בין אם זה מס שבח או היטל השבחה או כל היבט מיסוי אחר.

משרד שמאות מקרקעין – מה חשוב לדעת

כמובן, לא כל אחד ש"מבין בזה", יכול לפתוח משרד שמאות מקרקעין איכותי. מדובר במקצוע מסודר. הוא מחייב בין השאר תואר ראשון, עמידה בבחינות של מועצת שמאי המקרקעין, מעבר תקופת התמחות וכן רישום בפנקס שמאי המקרקעין.

חשוב לזכור, שמשרד שמאות מקרקעין יכול לסייע לכם גם במתן חוות דעת לצרכים שונים בהקשר זה. למשל חוות דעת על השלכות "תכנית פוגעת" – תכניות שונות, כגון תכנית מתאר מקומית, עשויות לשנות את סביבת הנכס באופן משמעותי. מצב שבו תכנית כזו תשפיע לרעה (על הנכס הספציפי שלכם), מכונה תכנית פוגעת. כתוצאה מכך, ערך הנכס עלול להיפגע. משרד שמאות מקרקעין יוכל לסייע לכם, בבקשת פיצוי על פגיעה כזו. הדבר יחייב כמובן חקירת הנושא, הבנת ותיאור דרכי הפגיעה השונות וכן ביצוע הערכה של השפעת הפגיעה הצפויה על שווי הנכס. חוות דעת של משרד שמאות מקרקעין, עשויות להיות חשובות ביותר במצבים רבים נוספים. למשל, במצבים של חריגות בניה או במצבי חלוקת נכסים בין יורשים, פירוק שיתוף בנכס, גירושין, כינוס נכסים ועוד.

שמאי מקרקעין בתל אביב למשל, יוכל לסייע לכם גם במהלך איתור נכס, לשם ביצוע רכישה. רכישה כזו, בין אם היא מתבצעת למטרת רכישה למגורים או כהשקעה, כוללת פרטים רבים שיש לבדוק לעומק. ההתמצאות בפרטים והדיוק בתמונה המצטיירת מכך, קריטיים. לעתים קרובות, פרטים קטנים מבחינה זו עושים הבדל גדול בהמשך, בעלויות, בירוקרטיה, היבטים משפטיים ועוד.

עוד היבט חשוב שכדאי להזכיר, הוא "הלא נודע". אתם לא יודעים, מה אתם לא יודעים על שמאות מקרקעין! או לגבי נכס ספציפי – אתם לא בהכרח מודעים וסביר שאינכם מודעים, לכל הנקודות החשובות לגביו. משרד שמאות מקרקעין מקצועי ומנוסה, ישלים עבורכם את התמונה.

בחירת הערכת שמאי לדירה, היא דבר שכדאי לעשות בתשומת לב. זאת, לאור החשיבות הרבה של תפקיד השמאי בעסקאות נדל"ן.

אז כיצד בוחרים שמאי מקרקעין מומלץ?

 • מקצועיות – הרמה המקצועית היא דבר מעט סובייקטיבי, אך כדאי לנסות להעריך אותו. ניתן לעשות זאת, בין השאר בסיוע חוות דעת. כמובן הטובות ביותר, אלה חוות דעת מאנשים שאתם מכירים אישית וגם סומכים עליהם. אך לפני הכול, זה חייב להיות שמאי מוסמך.
 • ניסיון – הניסיון חשוב מאוד כאן כמובן. הן לגבי עבודת השמאי עצמה והן לגבי שאלות שונות שייתכן שתהיינה לכם. למשל, אם מדובר על נושא יוצא דופן (כיום) כמו דייר מוגן – מבחינת שמאות מקרקעין מה זה אומר?
 • פגישת היכרות – פגישת היכרות ראשונית עם השמאי, תאפשר לכם להתרשם באופן ישיר ואישי. זאת, הן מצוות משרד השמאות והן מהמקום עצמו.
 • מחיר – כמובן, ההיבט הכספי צריך גם כן להילקח בחשבון. מחד, שירות ייעוץ מקצועי כזה, איננו דבר זול במיוחד. אך מאידך, באים כאן לידי ביטוי ידע וניסיון רבים. וכמובן, הערך שתפיקו מכך יהיה לרוב גבוה מאוד, כולל כספית, כך שזה פשוט משתלם.
 • כימיה אישית – בסופו של דבר, מדובר גם על יחסי אנוש. לכן כדאי לבחור בשמאי שאתם מסתדרים איתו טוב מבחינה אישית.
אולי יעניין אתכם גם: