תכנון בית פרטי – לא בונים לפני שמתכננים

תוכן עניינים

תכנון בית פרטי

בית פרטי הוא למעשה מלאכת מחשבת ואין בונים אותו ללא תכנון מוקדם, מפורט ומוקפד. מחשבה רבה, ידע וניסיון, צריכים לבוא לידי ביטוי בעבודת תכנון בית פרטי. במה זה מתבטא?

חשיבות התכנון המקצועי

תכנון יסודי הכרחי לפני התחלת הבנייה וכדאי להשקיע בו את כל המשאבים הנדרשים. יש מי שמחפשים דרכים לחסוך בהוצאות על אדריכל בתים פרטיים ובזמן עבודתו, למשל בהעסקת הנדסאי אדריכלות במקום אדריכל. זו היא טעות בגישה. קחו למשל בחשבון, את הנקודות הבאות:

 • להפקיד את התכנון בידי המקצוען המתאים ביותר – אדריכל הוא בעל המקצוע המתאים ביותר לתכנון בית פרטי. הנדסאי אדריכלות לומד משמעותית פחות זמן. גם עבודה עם מהנדס חיונית, אך לא מחליפה אדריכל. המהנדס יתכנן היבטים אחרים שהם יותר טכניים, דוגמת הרכב הבטונים.
 • המענה המיטבי למטרותיכם – נקודת המבט של אדריכל מנוסה, היא הרחבה ביותר מבחינת הידע. תודות לכך, עבודת תכנון אדריכלי שהוא יעשה, תתייחס להיבטים רבים מאוד. לחלק ניכר מהם ייתכן שאינכם מודעים בכלל, אך הם יתרמו לתועלת שתפיקו מהמבנה.
 • השקעה חד פעמית, תועלת לשנים רבות – את פירות ההשקעה המיוחדת הזו, תקצרו למשך שנים רבות. למשך דורות למעשה, אם תורישו את המבנה לצאצאיכם. התוצאה תשליך על חיי הגרים והמשתמשים בבית, בהתאם לאיכותה. כמו כן, אדריכל מיומן יסייע לכם להפיק את המיטב מהתקציב שעומד לרשותכם.
 • תרומה לערך הנכס – תכנון בתים פרטיים משובח, יתבטא גם בערך הנכס. הדבר עשוי לסייע לכם בעתיד, במצבים של מכירה או השכרה.
 • עוד ערכים מוספים – ישנן תועלות נוספות בעבודה עם אדריכל, כולל באינטראקציה מול בעלי מקצוע שונים ומול הרשויות. האדריכל יסייע למשל עם הבירוקרטיה בדרכים שונות ואף יטפל בעצמו בחלק ממנה. התכנון גם יבטיח, שהבנייה לא תחרוג ממגבלות שונות שמציב החוק.

נקודות המפתח בעת תכנון בתים פרטי

בתכנון בית פרטי, באות לידי ביטוי בין השאר נקודות המפתח הבאות:

 • מיקום – תכנון בית פרטי חייב להתחיל מאילוצי המגרש שעומד לרשות בעל המקום. הדבר מתבטא בהיבטים כמו גודל השטח וצורתו, טופוגרפיה, כיווני שמש ורוח. תכנון טוב גם ישתלב בסביבתו הטבעית ובאופי הבתים האחרים בסביבה.
 • חלוקה לאזורים – החלוקה הכללית של המבנה לחדרים שונים, מפלסים, גינות, מרפסות וכדומה.
 • סגנון – תכנון בתים איננו רק פעילות טכנית. יש לו כמובן גם היבט אסתטי בעל משקל רב. הדבר מתבטא בסגנון עיצובי כללי, שצריך להיות עקבי על פני המבנה כולו. אין זאת אומרת אחידות, אלא הרמוניה ו"היגיון" בין חלקי התוצר הסופי, הכללי.
 • חומרים – תכנון החומרים שבהם יעשה שימוש בבניית המבנה. לחומרים יש כידוע היבטים טכניים, כמו גם עיצוביים רבים. הם אף משליכים במידה רבה, על העלות הסופית של הפרויקט.
 • אור – כיוון הבית וזוויות כניסת השמש. מקורות האור כמו חלונות, תאורה חשמלית או חלונות גג. מצד שני אמצעי הצללה, בהם פנימיים דוגמת וילונות או חיצוניים כמו עצים גבוהים. כל אלה, משפיעים על האור והשליטה בו ברחבי המבנה.
 • תכנון תשתיות – דוגמת פיזור נקודות החשמל במבנה. לרוב, ניתן לשנות היבטים אלה בהמשך. אך מוטב להכניס זאת לתכנון הראשוני, בכדי לחסוך כסף וזמן.

תכנון בתים פרטיים – תהליך הדרגתי

חשוב לציין, שתכנון בית פרטי הוא תהליך הדרגתי ומתמשך. זאת, בין השאר בגלל הצורך לתאם את הדברים מול הרשויות. לאדריכל יהיה תפקיד מפתח בתהליכי רישוי וקבלת היתרי בנייה עבורכם. בהמשך להם, הוא יבצע תכנון של תכנית עבודה מפורטת יותר וכן תיאום עם מהנדס ועם אנשי מקצוע שונים לנושאים כמו אינסטלציה וחשמל. גם בשלבים אלה, התכניות עשויות להשתנות מסיבות שונות.

תיאום עם הלקוח – לכל אורך הדרך

תכנון של דבר מורכב כמו בית פרטי, מחייב תיאום רצוף והדוק עם בעלי הנכס לכל אורכו. כבר בהתחלה, אדריכל לבית פרטי יתאם איתם במפורט היבטים רבים לשם תיאום ציפיות. מדובר על נקודות טכניות שחשובות להם, אילוצים שונים בהם מעוניינים להתחשב (כמו התקציב) וכמובן העדפות אסתטיות. דוגמאות לנקודות ספציפיות שעשויות לעלות, הן למשל:

 1. כמה אנשים ישתמשו במבנה?
 2. לאילו מטרות ישתמשו בו? באילו חדרים? והאם יש מטרות מיוחדות דוגמת עבודה מהבית?
 3. באילו חיפויים או צבעים מיוחדים מעוניינים?
 4. האם רוצים אלמנטים עיצוביים מיוחדים?

לגבי כל אלה, ישנו גם היבט חשוב של סדרי עדיפויות. זאת, מאחר שבמבנה מורכב ובהתחשב באילוצים השונים, נאלצים מדי פעם לבצע פשרות. גם בהמשך תכנון בית פרטי, הלקוח יהיה מעורב באמצעות סקיצות אשר יוצגו לאישורו. הסקיצות יעזרו לו ולאדריכל להמחיש את התכנון המתהווה והן זמינות כיום גם באופן תלת ממדי ממוחשב. עוד היבט שכדאי לזכור בהקשר זה, הוא ששיתוף הפעולה עם האדריכל עשוי לפתור עבורכם אתגרים רבים. ייתכן למשל, שדבר מה שנראה לכם בלתי אפשרי או משתלם, יראה אחרת בעקבות חלופות שיציע האדריכל. ניסיונו עשוי לחסוך לכם כסף וזמן רב וכמובן, למקסם את פוטנציאל הבית עבורכם.

תכנון בית פרטי דו משפחתי

בית דו משפחתי, הוא מעין סוג משנה מעניין ויוצא דופן, של נושא תכנון בית פרטי. בהתאם לכך, גם תכנון מבנה כפול כזה לוקח בחשבון שיקולים מיוחדים מסוימים, מעבר לשיקולי התכנון הרגילים של בית פרטי. במסגרת תכנון בית דו משפחתי מדובר קודם כל על החלוקה עבור שתי משפחות, כך שישנו קיר משותף. האילוץ של שימוש בקיר כזה, משפיע על היבטים חיוניים כמו כניסת אור ואוויר מבחוץ. בתכנון, מעוניינים לספק הפרדה טובה, כולל בהיבט הפרטיות. במקביל, מוטב שתהיה גם אחידות בסגנון בין שני החלקים, אשר יתוכננו על ידי אדריכל אחד.

אולי יעניין אתכם גם: