אדריכלות מודרנית – כל המידע על הגישה וסגננות

תוכן עניינים

אדריכלות מודרנית

לרשות עולם האדריכלות עומד כיום ידע רחב מאי פעם, לגבי סגנונות אדריכלות שונים שבהם נעשה שימוש לאורך ההיסטוריה. תודות לכך, אדריכלים יכולים להיעזר כיום בשני מקורות השראה. האחד – מה שמכונה אדריכלות מודרנית. השני – המאגר שהזכרנו של ידע וניסיון היסטורי נרחב. אז מה היא בפועל? ובאילו דרכים היא באה לידי ביטוי?

 

הכול יחסי

"מודרני" הוא עניין יחסי. מה שמכונה אדריכלות מודרנית, התפתח למעשה כבר בתחילת המאה העשרים. מאחר שאנחנו כבר במאה העשרים ואחת, ניתן להציג גם את אדריכלות זו באופן פרדוקסאלי כעניין "היסטורי". כך או כך, האדריכלות לא הולכת לאחור. מה שעושים איתה בפועל, מחובר כיום יותר לאדריכלות של המאה העשרים, מאשר לאדריכלות המורכבת והמסוגננת של זמנים רחוקים.

 

מהם עקרונות מפתח של אדריכלות מודרנית?

אדריכל שפועל בגישת אדריכלות מודרנית, עשוי להתבסס בין השאר על העקרונות הבאים:

  • טכנולוגיה מתקדמת – השפעת טכנולוגיות הבנייה המודרניות, אשר פתחו ופותחות אפשרויות חדשות. לאפשרויות אלה, יש השלכות על אופן הקמת המבנים, עמידותם וגם האסתטיקה שלהם. מדובר על עבודה מתוחכמת עם חומרים כגון בטון, זכוכית ומתכות שונות.
  • השפעות אמנותיות – השפעות מתחום האומנות, כגון הקוביזם.
  • בנייה מתועשת – הצורך במענה לבנייה בהיקפים נרחבים, עודד גישה שמדגישה שימושיות על פני קישוטים. Form follows Function.
  • פשטות – תוצאה די מתבקשת מאליה של עקרונות אלה, היא פשטות. ואכן, במבנים מודרניים רבים, זהו אחד המאפיינים הבולטים מבחינה ויזואלית.

 

אדריכלות פוסט מודרנית – לפרוץ את המסגרת המודרנית

אחרי מה שהוגדר כאדריכלות מודרנית במאה העשרים, היה ברור שיגיעו רעיונות נוספים וחדשים. מאחר שהמילה "מודרני" כבר הייתה תפוסה, הדביקו לסגנונות אלה את הכינוי אדריכלות פוסט מודרנית. באופן אירוני, אחד הרעיונות שנראו (ועדיין נראים) במסגרת גישה זו הוא דווקא להוסיף יותר קישוטים. הרי היה ברור שלמישהו יימאס בסוף מהקווים הנקיים המודרניים ויהיו מי שירצו לראות שוב עיצובים יותר מרשימים, מפוארים, עשירים וכדומה. ואכן, הפוסט מודרניזם חזר קצת לשורשים העתיקים ולמה שהציבור רוצה וסיפק קצת יותר קישוטים למבנים שלו. עוד רעיון של הפוסט מודרניזם, שבעצם שבר את מסגרות המודרניזם שלפניו, היה עירוב הסגנונות. פשוט לשלב אלמנטים מכל סגנון שנראה לכם, במידה וזה "עובד".

 

אדריכלות מודרנית בתים פרטיים

תכנון בית פרטי מספק לבעלי בתים ולאדריכלים, מרחב להיות יצירתיים למדי. בכל אופן – להתאים את המבנה בצורה מיטבית, לדרישות הלקוח. כל ה"סגנונות" באשר הם, פתוחים עקרונית בפניהם. אם כי ישנה העדפה רבה לקווים הנקיים של אדריכלות זו וכן לאלמנטים של עיצוב כפרי. אצל אדריכל לבית פרטי, רואים כיום גם ביטוי להתחשבות ביעילות האנרגטית של המבנה. כמו כן, ניתן לשלב בתכנון טכנולוגיה מתקדמת מסוג "בית חכם", אשר פותחת אפשרויות חדשות, רבות ומעניינות.

 

אדריכלות כפרית מודרנית

בנייה כפרית, היא בדרך כלל בניית בתים פרטיים. לתכנון בתים אלה, ניתן לגשת בראייה מודרנית, באופנים שהזכרנו קודם לכן. עם זאת, הסביבה הטבעית שבה נמצאים בתים כפריים, מתאימה מאוד לאלמנטים הקלאסיים של בניה כפרית, דבר שבהחלט נלקח בחשבון. ואכן, באדריכלות כפרית מודרנית בניגוד לשימושם של אדריכלים במרכז, עדיין רואים שימוש גלוי בחומרים כגון אבן ועץ או התקנת גגות רעפים. המבנים עצמם מעוצבים באופן שטוח יחסית ופשוט, אשר משתלב היטב עם סביבתו.

 

אדריכלות יפנית מודרנית

היפנים ידועים בשני דברים, אשר "מתנגשים" אם ניתן לומר זאת בעולם האדריכלות: מחד, היסטוריה ארוכה של אדריכלות קלאסית מתוחכמת מאוד, עם מבני עץ ואבן מרשימים וגדולים. מאידך, יפן  נכנסה לעולם המודרני ואף מובילה בו בהיבטים רבים, בכל הנוגע לטכנולוגיות. ביפן עצמה, אדריכלות זו נראית כאדריכלות מערבית רגילה ופה ושם ביטויים פורצי דרך ומושקעים מאוד לחדשנות בתחום תכנון אדריכלי. אצלנו במערב, אפשר לראות ביטוי לאדריכלות היפנית הקלאסית, באלמנטים ספציפיים שלה אשר משולבים במבנים. בקטן, זה יכול להיות למשל שימוש במחיצות עץ ניידות. בהיקף גדול יותר – תכנון החצר שסביב הבית בנוסח גני זן מינימליסטיים, עם שבילי אבן מתפתלים ואסתטיקה פשוטה. הפשטות אגב, בולטת מאוד ביפן, בעבר וגם כיום. בכך, עיצוב מקדשי זן (למשל) מתחבר למשטחי בטון אחידים ופשוטים של אדריכלות מודרנית. אדריכלים מומלצים יוכלו לקחת מהאדריכלות היפנית, הוא עיצוב קומפקטי, אשר עושה שימוש מיטבי בחלל.

אולי יעניין אתכם גם: