כמה עולה אדריכל – כל מה שחשוב לדעת

תוכן עניינים

כמה עולה אדריכל

כאשר מתכננים להיכנס לפרויקט בנייה, מדובר עבור רבים בהוצאות גבוהות יחסית. חלק משמעותי מכך, יתפסו שירותי האדריכלות. כמה עולה אדריכל? על פי מה נקבע מחיר התשלום לאדריכל? מה משפיע עליו? הנה כמה מספרים שיסייעו להבין זאת ולצידם, שורת תובנות חשובות בנידון:

 

עלות אדריכל לבית פרטי

  • פגישת ייעוץ – מחיר אדריכל עשוי להתחיל מסדר גודל של 500 ₪.
  • שעת עבודה – עלות שעת עבודת אדריכל משתנה מאוד, בהתאם לפרמטרים שונים, כגון מוניטין. כללית, מדובר על סדר גודל של מאות שקלים בודדות.
  • פיקוח בניה – גם כאן ההבדלים גדולים ומדובר בפלוס מינוס על 200-500 ₪ לשעה.
  • תכנון אדריכלי – מבחינת שכר טרחה אדריכל ידרוש עבור בית פרטי 20K-60K ₪.
  • תוספת – תוספת בניה תעלה לכם מבחינת שירותי אדריכל כ- 20K ₪, כמובן שמדובר בעלות אדריכל בלבד והעלות הסופית יכולה להיות גבוה בהרבה.
  • הדמיה אדריכלית – 500 ₪ עד 1,000 ₪ לתמונה פשוטה ואלפי שקלים בודדים, לתמונה ברמת ריאליזם גבוה במיוחד.

 

ממה מושפעת עלות אדריכל?

העלות תושפע מגורמים רבים. ראשית, התשלום עשוי להיות במודל מחיר שנקבע מראש או לפי כמות שעות העבודה שתידרש בפועל או באחוזים מעלויות הבניה. כמו כן, מה שכלול בעבודה ישפיע כמובן מאוד. זה עשוי להיות למשל תכניות לחלקים העיקריים של המבנה, תכניות למערכות שונות (אינסטלציה, חשמל, תקשורת), תכנונים לחצר המבנה (כגון גינון / ריצוף), היבטים שונים של עיצוב פנים (כגון תכנון מפורט למטבח), אדריכלים במרכז יוכלו לסייע בתיאומים מול הרשויות , הכנת תוכנית לרישוי ופיקוח על הבנייה.

עוד משפיעים, ניסיונו האדריכל, פשטות הפרויקט ואפילו מיקומו הגיאוגרפי בארץ.

 

כמה עולה תוכנית אדריכלית – היבט הגודל

מבחינת השאלה כמה עולה אדריכל או כמה עולה תוכנית אדריכלית, היבט משמעותי מאוד הוא גודל הפרויקט. מדובר על מורכבות המבנה ועל השאלה, האם מדובר בבית אחד, תכנון בית דו משפחתי, אולי בניין שלם?

 

הצעת מחיר אדריכל – מה זה אומר?

בהכנת הצעת מחיר אדריכל כמובן יפרט עבורכם, לא רק את הסכום המבוקש, אלא תמורת מה בדיוק הוא יינתן. בהצעת מחיר תוכלו לראות מחיר לגבי כל היבט ספציפי.

 

כמה זה עולה? – טיפים שימושיים

בפניה לאדריכל, מומלץ לשים לב לטיפים הבאים בהקשר הכספי:

  • לא לעגל פינות – לא להסתפק בעבודה עם הנדסאי אדריכלות לשם חסכון בעלויות. ההבדלים בהכשרה ובניסיון בין הנדסאים לאדריכלים, בדרך כלל יתבטאו בתכנון שתקבלו מהם. אולי תחסכו בטווח הקצר, אך תפסידו בטווח הארוך.
  • מחשבוני עזר – אתרים שונים מציעים מחשבוני שכר טרחה של אדריכלים. מחשבונים אלה עשויים לסייע בקבלת הערכה כללית מהירה את סדרי גודל, אך הם לא מתאימים כבסיס לקבלת החלטות של ממש.
  • מקדמה – קחו בחשבון, שעשוי להידרש תשלום מקדמה.
אולי יעניין אתכם גם: