גישבור – כלי מנצח בפתרון סכסוכים בתחום התכנון והבניה

תוכן עניינים

אנדה פריאלניק - משרד אדריכלים מוביל במרכז

במסגרת עבודתי כארכיטקטית ושמאית מקרקעין, עסקתי במשך שנתיים בגישור בנושאי תכנון ובניה בשיתוף פעולה עם עורכת דין מומחית בתחום.

הנושאים היו רבים ומגוונים: מחלוקות בנושא חלוקה בין יורשים ) פירוק שיתוף), חלוקת רכוש בין בני זוג בתהליך גירושין, שימוש חורג ועוד.

הגישור בסכסוכים לא מעטים לא צלח ולאחר שלוש פגישות התהליך נפסק והצדדים חזרו לבית המשפט.

בזכות חשיפתי להליך הגישבור (med-arb, הלחם של המילים גישור ובוררות) התוודעתי לשיטה מודרנית ושיתופית, המגייסת את הצדדים לטיפול משותף במחלוקות שהתגלעו ביניהם. פתרון סכסוכים בשיטת הגישבור מתבסס על ניהול משא ומתן בכפוף לעקרונות של הבנה הדדית וקירוב הצדדים.

ללא ספק הגישבור מבטא עידן חדש במשפט המודרני ומהווה מעבר מהשיטה האדברסרית לשיטה השיתופית.

ההליך הגישבורי מאפשר לאתר את האינטרסים המשותפים לצדדים והרצונות העומדים בבסיס הסכסוך ומסייעת בפתרון יציב המאפשר שיתוף פעולה עתידי ביניהם.

בנוסף, הקירוב בין הצדדים הניצים מקדם ערכים חברתיים נוספים כגון תקשורת בין פרטים.

יתרונות גישבור

הגישבור תורם לחיסכון בזמן, מגביר את היעילות הכלכלית ומונע עינוי דין הודות לקיצור הזמנים של ההתדיינות.

ה- ADR (alternative dispute resolution) הנו שימוש במנגנונים אלטרנטיביים ליישוב סכסוכים באופן הסכמי מחוץ לכתלי בית המשפט.

ההתנהלות השיתופית מאפשרת לעסוק בבעיה עצמה ובפרט באינטרסים המשותפים של הצדדים במטרה למצוא פתרון ראוי שעשוי להיטיב עם שני הצדדים. הפתרון המיוחל צריך להיות יציב ולאפשר שיתוף פעולה בעתיד ולתרום לרווחת הפרט.

יחד עם זאת, המעבר מהגישה האדברסרית לגישה השיתופית אינו חף מחסרונות ומציב אתגרים חדשים בפני כל הנוגעים בדבר, החל מציבור המתדיינים וכלה בעורכי הדין ובתי המשפט.

הכשרה מלאה לגישור ובוררות בעולם הנדל"ן

במהלך קורס הגישבור במכון "יתרו" קיבלתי כלים רבים לעבודתי כמגשרת בהווה ומגשברת שיביאו לי תועלת רבה בתהליכים של גישור וגישבור.

גם כאשר מרבית המחלוקות נפתרות על דרך ההסכמה בשלב הגישור, עלולות להיוותר בין הצדדים מספר סוגיות בלתי פתורות הדורשות הכרעה.

בשלב זה, במקום לסיים את אותן סוגיות שנותרו במחלוקת בבית המשפט, נכנס לתמונה השלב הבא בהליך – שלב הבוררות. הצדדים מפקיעים את סמכות ההכרעה מידיהם ומוסרים אותה בידיו של המגשבר – הבורר, שישמע את כל הטענות והראיות שבידי המתדיינים , יוצגו בפניו חוות דעת מומחים במידת הצורך והוא יוכל לחקור את הצדדים ואת עדיהם.

התמחות גם בהתחדשות עירונית

אחד התחומים המרכזיים בו אני עוסקת בתוקף היותי בעלת "שני כובעים" , כובע אדריכל ושמאית מקרקעין, הנו תחום ההתחדשות העירונית.

ההתחדשות העירונית הנו תהליך של שיקום המרקם הבנוי הבנוי הקיים לפי תכניות כגון תמ"א 38 על כל שינוייה ופינוי – בינוי.

כדי לפתוח בהליכים של התחדשות עירונית נדרשת הסכמתם של בעלי דירות בבניינים משותפים לפרויקט ובמקרים רבים מתגלעות לא מעט מחלוקות בין בעלי הדירות לבין עצמם או בין בעלי הדירות לבין היזם.

המחלוקות הצפויות במהלך גיבוש התהליך  של תמ"א 38 הינן:

  1. אי הסכמה בין כל הדיירים על נחיצות הפרויקט
  2. בחירת היזם
  3. מימוש זכויות הבניה השונות
  4. עלויות שיפוץ הדירות כ"הטבה" של הקבלן
  5. נזק שנגרם לדירות/רכוש כתוצאה מהעבודות

לסיום, הליך הגישבור מהווה מענה שלם לצרכי צדדים מסוכסכים ומסייע בידם להגיע להכרעות מהירות ומחייבות תוך מתן אוטונומיה לצדדים המתדיינים.

ארכ' אנדה פריאלניק

ארכיטקטית ושמאית מקרקעין

אולי יעניין אתכם גם: