ארכיטקטורה במבט על

תוכן עניינים

ארכיטקטורה

לכאורה, ארכיטקטורה מהווה תחום התמחות  מקצוע יצירתי ומיוחד, שאנו נזקקים לו רק לעתים רחוקות בלבד. אך למעשה, ניתן לחשוב על כך באופן שונה לחלוטין. אנו "צרכני" ארכיטקטורה מושבעים! לא עובר יום, שבו אנחנו לא שוהים במבנה או מבנים שונים, אשר תוכננו בידי אדריכלים. מישהו עשוי להתחכם ולומר, שהוא חושב לעבור לרכב מגורים. אוקיי. בסוף המאמר תגלו שאפילו זה קשור לאדריכלות!

לפניכם סקירה קצרה של עולם האדריכלות, בעיקר מהיבט ההשלכות המעשיות שלו:

מה זה ארכיטקט?

ראשית, נבהיר בקצרה כמה מונחים, אשר לעתים מבלבלים את מי שלא מתמצא בתחום.

אדריכלים, בהגדרה הכללית, עוסקים בתכנון ועיצוב מבנים. מדובר למעשה בתחום רחב למדי, אשר כולל היבטים כגון אדריכלות נוף ותכנון ערים. הוא אף עשוי ללכת יד ביד עם תחומים משלימים אם כי שונים, כגון שמאות מקרקעין. אך בפועל, עיקר הפעילות וגם השירותים שהציבור הרחב צורך ישירות מאדריכלים, מתמקדים בתכנון מבנים.

מהנדס מבנים ("קונסטרוקטור") לרוב מתכנן את פרטי השלד, בפרויקטים שאדריכלים מתכננים. הוא גם עשוי לספק להם ייעוץ מקצועי בתחום התמחותו. כלומר, הנדסת מבנים היא תחום התמחות נפרד ושונה מאדריכלות.

אגב, מה זה ארכיטקט ומה זה אדריכל? כעקרון, המונח "ארכיטקט" שווה ערך למונח "אדריכל".

"אדריכל" מקובל בעברית, בעוד ש"ארכיטקט" הוא המקור הלועזי. יש גם מי שמגדירים זאת כך: אדריכל הוא הכינוי לתפקיד הבכיר ביותר בפרויקט מבחינת תכנון וניהול. זאת, בשונה מארכיטקט שעוסק רק בפן הטכני יותר, כגון השגת אישורים שונים. אבל לרוב, בשורה התחתונה, אין הבדל באופני השימוש בין שני המונחים האלה.

ארכיטקטורה בעידן המודרני

לארכיטקטורה יש כמובן היסטוריה ארוכה והיא ראתה לא מעט התפתחויות לאורך השנים. חומרי הבנייה ותהליכי הייצור שלהם למשל, שונים כיום לא מעט מבעבר. חשוב מכך – הם מאפשרים לאדריכלים לתכנן ולממש מבנים, באופנים שלא התאפשרו בעבר. בעשרות השנים האחרונות השפיעה על עולם אדריכלות מודרנית גם התפתחות המחשוב. הדבר מתבטא ביכולת לנהל ביעילות ובמדויק, את המידע הרב שבו עוסקים אדריכלים. כמובן, דיוק בפרטי הפרטים חיוני כאן ואפילו קריטי מהיבטים מסוימים. כמו כן, האפשרויות החדשות שהביא איתו המחשוב, מתבטאות בצורה רחבה מאוד בעזרי המחשה שונים. בעבר אדריכלים הסתפקו בשרטוטים גדולים ומסורבלים על נייר ובבניית דגמים על פי שרטוטים אלה. כיום, עומדת לרשותם היכולת לשרטט ולנהל אוספי שרטוטים, במהירות ובקלות רבים מבעבר. לצד הרפידוגרף האייקוני והסרגלים, השתלבו בתמונה תוכנות השרטוט והמחשבים, האישיים והניידים. לא מדובר רק על כך שהעיסוק בשרטוטים השתכלל, אלא הרבה יותר מזה – על קפיצת דרך באופני ההמחשה. הן עבור אדריכלים והן עבור לקוחותיהם. זאת, באמצעות הפקת המחשות תלת ממדיות, באיכות גבוהה מאוד. להדמיות אלה יכולת להציג פרטי פרטים, לספק מראה ריאליסטי להפתיע, לסייע להתמקד באלמנטים שונים על חשבון אחרים ועוד. ניתן כיום לתת לכך ביטוי, גם במסגרת סביבת מציאות מדומה (Virtual Reality או VR). כמו כן, ניתן לבצע שילובים מתוחכמים של הדמיות, על גבי תמונת המציאות (בסמארטפון למשל), באמצעות מציאות רבודה (Augmented Reality או AR).

במה מתבטאת ארכיטקטורה בפועל?

במבט כללי, ארכיטקטורה עשויה להתבטא ב:

 • ייעוץ – אדריכל הוא מקור ידע וייעוץ חשוב, לכל מי שנכנס לפרויקט הקמת או שינוי מבנה.
 • הקמת מבנה חדש – שרטוט מפורט, של מבנה חדש, כמו תכנון בית פרטי, על כל חלקיו.
 • שינויים – נדרשים תכנונים לשם הכנסת שינויים במבנה קיים.
 • אדריכלים במרכז – סיוע מול רשויות שונות, סיוע בצעדים שונים שנדרשים עד קבלת היתר בנייה, החל משלב הגשת התכניות לרשויות.
 • השגת מומחים – אדריכל יוכל גם לסייע לכם לבחור אנשי מקצוע נוספים, אשר יעבדו על הקמת המבנה., כמו כפי הדוגמה של מהנדס מבנים שהזכרנו קודם.
 • שירותי פיקוח בנייה – פיקוח כולל על תהליך הקמת המבנה.

כיצד לבחור?

בחירת אנשי מקצוע לעבודה איתם איננה דבר פשוט וכך הדבר, גם לגבי ארכיטקטורה. כאשר ניגשים לכך, מומלץ לשים לב לנקודות הבאות:

 • מוניטין ואמינות – יש לא מעט סיבות טובות, להקפיד על איכות בחירה של אדריכל לבית פרטי שאיתו עובדים. לתכנון המבנים שבהם מדובר יש היבטי בטיחות משמעותיים, השלכות כספיות כבדות ועוד. כך שחשוב שיטפל בכך, מישהו שאתם סומכים עליו באופן מלא.
 • ניסיון – הניסיון גם כן משחק תפקיד לא שולי בבחירת בעל המקצוע. באופן מיוחד, ניסיון בסוג המבנים שלו אתם זקוקים בפניה לאדריכל. בהקשר זה, כדאי לראות פרויקטים קודמים שהוא עשה.
 • מה עוד מציעים? – בתהליך חיפוש אדריכלים מומלצים, תמיד כדאי לבדוק מה עוד המשרד מציע. לדוגמה, שמאות מקרקעין.
 • עלויות – ארכיטקטורה הוא תחום מקצועי מיוחד ולא פשוט והעלויות של שירותים אלה, בהתאם.
 • יחסי אנוש – הכימיה האישית איננה דבר שולי. היא אולי לא השיקול החשוב ביותר, אך מדובר באינטראקציה שתימשך זמן רב. ניתן וכדאי לבחור לשם כך, במישהו שמסתדרים איתו היטב.

ארכיטקט – מקצוע מורכב

אין ספק כי ארכיטקטורה היא מקצוע מורכב ותובעני. הדבר מתבטא בתהליכי ההכשרה לכך ובעבודה השוטפת. מדובר על שילוב מיוחד של הנדסה, תכנון אדריכלי, התחשבות בחוקים ותקנות מחייבים וכמובן שיקולי עיצוב ויצירתיות. חשוב לזכור, שמבנה מודרני הוא למעשה מערכת מורכבת למדי. קיר (למשל) הוא לא סתם אוסף בלוקים ורצפה איננה רק משטח אחיד ופשוט. בפועל, אלא הם גם "כבישים" שדרכם עוברות מערכות חשמל, מים ועוד. מהיבט אחר, עוברת דרכם אנרגיית חום, מהסביבה החיצונית ואליה או מחדר אחד לאחר. אלה רק כמה דוגמאות, להמחשת המורכבות וההשלכות הרבות.

ומה עם רכב קרון המגורים? נסו לתכנן הסבת רכב קרון למגורים ותגלו במהרה את הצורך בתכנון מחושב, התמודדות מורכבת עם אילוצים ומגבלות שונות ואת הצורך לחפש לכל זאת פתרונות יצירתיים. אם תעשו זאת לבד – מזל טוב, אתם עוסקים באדריכלות ! לכל הפחות של רכב מגורים.

אולי יעניין אתכם גם: