הדמיות אדריכליות – להבין ולהחליט טוב יותר

תוכן עניינים

הדמית אדריכלית

אדריכלות הוא אחד התחומים, אשר מתחילים מעולם הרעיונות והתכנון המורכב ומסתיימים באופן מוחשי, בשטח. במשך שנים רבות, אדריכלים נעזרו באמצעי המחשה שונים, עבור עצמם לשם התכנון ועבור לקוחותיהם, למטרות המחשה. אך מה שהתחיל על נייר ואולי אפילו כשרטוט במקל על חול, מתבטא כיום באמצעים משוכללים הרבה יותר.

 

יכולות ההמחשה מזנקות לעתיד

שרטוטים על נייר ומודלים פיזיים בתלת ממד, שרתו את עולם האדריכלות נאמנה והם עדיין זמינים לשימוש כמובן. אך ישנו תחום שמספק בשנים האחרונות מענה חזק הרבה יותר – עולם המחשוב. באמצעותו, ניתן לבצע תכנון אדריכלי, שרטוטים, הדמיות וסימולציות, באופן מתוחכם וגם קל מתמיד.
המחשב מאפשר לארגן מידע טכני רב מאוד, בצורה נוחה לעיבוד ולהצגה. בין אם זה הדמיה אדריכלית בדו ממד או בתלת ממד, עם הצגת שכבות מידע שונות, תוך הפרדה ויזואלית נוחה וברורה שלהן. הדמיות אדריכליות אף מאפשרות לתכנן, להמחיש ולנתח תהליכים שמתרחשים במסגרת המבנה וסביבתו, באמצעות סימולציות. למשל תנועת אויר במסגרת קירור פסיבי של מבנה, אולי דרך ארובת קירור ואוורור מפולש.

 

הדמיה אדריכלית – היתרונות

הדמיה אדריכלית מספקת יתרונות רבים, הן לאדריכלים והן ללקוחותיהם. יתרונות אלה, כוללים בין השאר:

  • המחשה – באמצעות ההדמיה הטובה ביותר שניתן. למעשה, בהדמיית תלת ממד ממוחשבת, ניתן "לטייל" בתוך המבנה באופן נוח מאוד ולצפות בו "מבפנים". ניתן להסתכל מנקודות מבט שונות, כולל צפייה במבנה מבחוץ.
  • מהירות – הכנת הדמיות או ביצוע שינויים בהן, במהירות רבה ביחס לתוצר שמתקבל. בין השאר, באמצעות שימוש באלמנטים גראפיים מוכנים מראש ויכולת קלה להוסיף אלמנטים נוספים.
  • גמישות – קלות ביצוע שינויים או הצגת גרסאות אפשריות שונות לרעיון מסוים.
  • אפשרויות רבות – ההדמיה מסייעת להפיק סרטון ממחיש, אשר מציג את המבנה מזוויות שונות. זהו מעין "סיור וירטואלי" במקום. גם קל להמחיש בעזרתה דברים משלימים נוספים, כמו תאורה פנימית או אור השמש ואף את השפעותיהם השונות. למשל, באמצעות מידע על האקלים במקום המבנה ומידע על המבנה עצמו, לחשב ולהציג את הטמפרטורה הפנימית שתהיה בו לאורך זמן.

 

הדמיות אדריכליות – ברמה הטכנית יותר

עבור אדריכל לבית פרטי למשל, עזרי הדמיה יכולים לסייע בזיהוי טעויות והתנגשויות בתכנון (clash detection). עזרי הדמיה עשויים לסייע בחישובים של עלויות, כמויות חומרי בנייה ועוד. הדמיות אדריכליות גם מקלות על התיאום בין גורמים שונים שמעורבים בתכנון בהקמת המבנה. זאת, מאחר שהן יכולות לכלול היבטים רבים של התכנון. למשל, גם את מערכת מיזוג האוויר או החשמל.

 

היבט הדיוק במסגרת הדמיות אדריכליות

כיום, רמת ההדמיות גבוהה כל כך, שהן עשויות להראות כמו צילום. הריאליזם הזה כמובן חשוב ותורם מאוד להשגת מטרות ההדמיה. למרות זאת, המבנה לאחר שיוקם, עשוי שלא להראות בדיוק כמו בתכנון. זאת, מחד בהתאם לאופן בו בוצעה ההדמיה ומאידך, בהתאם לאופן שבו הוקם המבנה בפועל. ייתכנו שינויים בתכנון לאחר ההדמיה וגם שינויים בסביבת המבנה (שהיא חלק מהדמיה של המבנה מבחוץ). למשל בסימולציה של לחץ רוחות על גורד שחקים, אשר תושפע מהקמת מבנים נוספים בסביבתו בעתיד. אך בכל מקרה, הדמיות אדריכליות תורמות רבות והן חלק חשוב בתכנון. למעשה, הקמת מבנים מציגה תהליך מורכב וממושך, אשר מושפע מאוד מכל החלטה קטנה בתחילתו.

 

הדמיות אדריכליות – שיטות מתקדמות

ניתן לתאר אבולוציה בסיסית מסוימת של ההדמיות, בכל הנוגע למחשוב. ראשית, התאפשר לשרטט באמצעות המחשב. שרטוטים כאלה הם בעלי חשיבות רבה בתהליך כמו תכנון בית פרטי, אך עדיין לא ממחישים את הדברים בצורה קלה ונוחה. משלים זאת השלב הבא – התפתחות ההדמיה בתלת ממד. אלא שזה לא הסתיים בכך. כיום, עומדים לרשותנו שכלולים נוספים, מעניינים במיוחד. שתי דוגמאות בולטות לכך, הן:

  • מציאות מדומה VR – או Virtual Reality, היא היכולת לצפות בתלת ממד ובכל כיווני הראייה, בסביבה מדומה. זו יכולה להיות סביבתו הפנימית או החיצונית של מבנה.
  • מציאות רבודה – Augmented Reality או AR, היא טכניקה אשר משלבת את העולם הפיזי עם עולם ההדמיות. באדריכלות, הדבר מאפשר למשל לצפות באזור מסוים דרך סמארטפון ועל גבי התמונה המוצגת, תשולב הדמיה של מבנה שמתוכנן להיות מוקם שם.

 

הדמיות אדריכליות

 

הדמיות אדריכלות נוף וחוץ

אדריכלים במרכז שיוצרים הדמיות אדריכליות מסוגלים לתת ביטוי, גם למראה החיצוני של מבנה וגם לסביבתו. כעקרון, תיאור סביבת חוץ בהדמיה, עשוי לשמש בהקשר של מבנה מסוים או בפני עצמו. כלומר, אלה עשויות להיות הדמיות של למשל גינה שמתוכננת מסביב למבנה חדש. אלה גם עשויות להיות הדמיות אדריכלות נוף בלבד, כאשר מתכננים למשל פארק ציבורי.
מבנה אינו עומד לבדו בחלל, בפני עצמו. גם אם אתם בונים בית בודד בלב המדבר, הוא בכל זאת חלק מהמדבר, לטוב או לרע. הדמיות חוץ של מבנה, מראות אותו בהקשר של אלמנטים אשר נמצאים או מתוכננים להימצא בחוץ, מסביבו – צמחיה, כבישים או שטחים פתוחים וטבע, בתים אחרים וכדומה. ההבדלים בין יום ללילה וכן מזג האוויר, משמעותיים יותר מבחינה ויזואלית, בהקשר מבט חוץ על המבנה. זו היא סיבה נוספת, לחשיבות ולתרומת ההדמיות, בהקשר נוף וסביבה חיצונית.

 

הדמיות אדריכליות מחירים – הדמיה אדריכלית מחיר – מחיר הדמיה אדריכלית

כמה עולה אדריכל ושירותיו? מחיר הדמיה אדריכלית מושפע בעיקר מהמורכבות של האלמנטים השונים אשר נדרשים להמחיש. מורכבות זו, עשויה להתבטא בגודל השטח שבו מדובר, במספר החדרים, במידת הסטנדרטיות של המבנה ותכולתו או להיפך – בריבוי של אלמנטים מיוחדים. ישנו היבט של הצגת המבנה מבפנים או מבחוץ והצגתו מנקודות מבט שונות. גם הטופוגרפיה עשויה להוסיף מורכבות לעבודה ובהתאם לכך, מבחינת הדמיה אדריכלית מחיר העבודה של אדריכלים מומלצים יגדל. בשורה התחתונה, בהקשר הדמיות אדריכליות מחירים הם בדרך כלל בסדר גודל של אלפי ש"ח בודדים.

 

אולי יעניין אתכם גם: