תכנון אדריכלי – מה כלול? וכמה זה יעלה לכם?

תוכן עניינים

תכנון אדריכלי

תכנון אדריכלי הוא משימה מורכבת למדי וכמובן, גם שלב חיוני לקראת בנייה. שני היבטים חשובים עבור כל מי שזקוק לשרות כזה, הם להבין מה כלול בו ולקבל סדר גודל של העלויות. אלה כמה נקודות מפתח, שכדאי לדעת על כך:

תכנון אדריכלי  

מובן לכל, במה מתבטא תכנון אדריכלי באופן בסיסי. חשוב לדעת, שהוא מספק מעבר לכך גם

  • תאימות לחוקים ותקנות – תכנון מקצועי, יבטיח התאמה לדרישות החוק וכל תקנה רלוונטית.
  • אופטימיזציה של אפשרויות – קיר, רצפה ותקרה, מספקים בידוד ממזג האוויר החיצוני. בידוד זה, חוסך עבורכם אנרגיה לעלויות שלה לאורך זמן. מה מידת הבידוד המתאימה וכיצד מבטיחים זאת? כיווני השמש משמעותיים מבחינת התחממות המבנה וגם לגבי החלונות בהקשר כניסת אור טבעי. כיצד מנצלים זאת, בצורה הטובה ביותר? שיקולים כגון אלה, יבטיחו הפקת תועלת מרבית מהמבנה.
  • מיצוי התקציב – אדריכל מנוסה, ידע גם להפיק עבורכם את המיטב, במסגרת התקציב הנתון.
  • יצירתיות – כמובן, מדובר בתחום שהוא לא רק טכני, אלא כולל גם היבטי יצירתי. כאן עשוי לבוא לידי ביטוי תכנון, שמספק למבנה אופי מקורי ומיוחד.

 

תכנון אדריכלי לבית פרטי

תכנון בית פרטי דומה במידה מסוימת לתפירת חליפה בהזמנה. זאת, בשונה מבחירה בין כמה דגמי חליפות מוכנים. תכנון אדריכלי לבית פרטי יכול לקחת בחשבון, רשימה ארוכה של בקשות והעדפות של הלקוח הפרטי. כמובן, לכל אלה תהיינה השלכות שונות, אשר אדריכל מנוסה ידע להציג בפני הלקוח בצורה ברורה וריאליסטית. כולל חריגות אפשריות שתכנון מסוים יגרום, מהתקציב ומבחינת תוספת זמן עבודה. חשוב לקחת בחשבון, שהחלטות אשר מתקבלות בשלבים ראשוניים אלה, תהיינה בעלות השלכות רבות בהמשך. מכאן נובעת החשיבות הרבה של שלב התכנון, כמו גם ההיגיון והכדאיות, להשקיע בו מספיק. כמובן, שינויים עשויים להידרש בהמשך והם אפשריים. אבל ככל שמדובר בשלב מתקדם של הפרויקט, כך השינויים עשויים להיות מסורבלים ויקרים.

 

תכנון אדריכלי בתים פרטיים – הדמיות ככלי עזר

במסגרת שירותיו של אדריכל בתים פרטיים התכנון עשוי להיות מורכב למדי. במקביל, תכניות בנייה דו ממדיות, טכניות, הן כלי עבודה לאדריכל אבל לא בהכרח מובנות ללקוח. הפתרון? הדמיות איכותיות, כולל בתלת ממד. סקיצות והדמיות שונות, יכולות לסייע לצמצום אי הבנות בתהליך התכנון. הן מאפשרות להמחיש את התכנון, כולל מזוויות שונות, מתוך המבנה ומחוצה לו. הדבר משמעותי לשם שיפור ההבנה ולצמצום עוגמת נפש בהמשך. זאת, הן מבחינת המחשת הדברים בהיבט האסתטי והן מבחינת הצד הטכני, מעשי. תחום ההדמיות נמצא כיום במצב מאוד בשל ומתקדם. ניתן באמצעותו לספק "סיור וירטואלי" במבנה, להציג אלמנטים שאופייני לראות בתוך בית ומחוצה לו ועוד.

 

עלות תכנון אדריכלי – מה משפיע?

תכנון אדריכלי הוא גם תחום מומחיות מיוחד וגם סוג עבודה מורכב למדי. לכן, באופן טבעי, עלות תכנון אדריכלי איננה זניחה. עלות זו, מושפעת מגורמים רבים, כולל

  • שירותי התכנון המבוקשים – האם מדובר רק על תכנון בסיסי של המבנה? תכנון מערכות ספציפיות כגון מערכות חשמל? תכנוני עיצוב פנים? תכנונים בסביבת המבנה (חצר, גינה וכדומה).
  • היקף העבודה – היקף הבנייה הכללי, כפי שמכתיבים סוג המבנה (בניין? דו משפחתי? בית בודד?) ומורכבות פנימית של המבנה.
  • שירותים משלימים – כגון ייעוץ, פיקוח בנייה או תיאום מול רשויות.

גורמים נוספים שעשויים להשפיע על עלות התכנון, הם ניסיונו המקצועי של האדריכל ומיקום הפרויקט.

 

כמה עולה תכנון אדריכלי?

אז כמה עולה אדריכל בפועל, במספרים? עבור הפרויקט הספציפי שלכם, תראו זאת במפורט במסגרת הצעת המחיר שתקבלו. אגב, תצטרכו גם להסכים על אופן תשלום, אם זה לפי שעות עבודה, מחיר כולל שמוגדר מראש או אחוזים מעלויות הבניה. במבט כללי, אלה כמה נתונים שיוכלו לספק נקודות ייחוס אופייניות:

  • תכנון בית פרטי – סדר גודל של 20,000 ש"ח עד 60,000 ש"ח.
  • תכנון תוספת בניה – סדר גודל של 20,000 ש"ח.
  • הדמיות – 500-1,000 ש"ח להפקת תמונת הדמיה פשוטה. אלפי ש"ח בודדים, כאשר מדובר בתמונה שמספקת מראה ריאליסטי במיוחד.

מעבר לכך, עלות שעת עבודה של אדריכל היא לרוב מאות ש"ח בודדות. עלות פגישת ייעוץ, תהיה בסביבות ה-500 ש"ח.

אולי יעניין אתכם גם: