אדריכלים במרכז – למה המיקום הגאוגרפי חשוב וכיצד בוחרים?

תוכן עניינים

אדריכלים במרכז

כמו בהרבה תחומים אחרים, גם בתחום האדריכלות לא חסרים אנשי מקצוע טובים ומיומנים אשר יסייעו לכם להתקדם אל השגת מטרותיכם. יחד עם זאת, מדובר במקצוע בו יש חשיבות רבה למיקום הגיאוגרפי שלכם ושל האדריכל. בדומה לתחומים אחרים, גם תחום האדריכלות מלא באנשי מקצוע טובים הנמצאים במרכז הארץ. במילים אחרות, אדריכלים במרכז זה דבר נפוץ, וזה יוצר בפני הלקוחות הפוטנציאליים היצע גבוה של אדריכלים העשוי מדי פעם ליצור קושי בבחירה ובהתמקדות. אז כיצד תוכלו לבחור מבין האפשרויות אדריכל לבית פרטי שיתאים לכם? בכתבה זו נביא בפניכם מספר עצות מעשיות.

 

מהם השיקולים המרכזיים בבחירת אדריכלים במרכז?

כאשר אנו באים לבחור אדריכלים במרכז לבניית בית חלומותיכם היא מרכיב חשוב, כיוון שייתכן ותבלו הרבה זמן יחד ותשקיעו בכך הרבה כסף. כמו כן, ייתכן כי תחוו יחד רגעים של התרגשות ותסכול, והדעות שלכם יהיו שונות אך בסופו של דבר תיצרו משהו שתרגישו גאים בו. מובן, כי בחירת אדריכל במרכז תגביר את הסיכויים שלכם להיות מרוצים, ואנו ננמק לכם זאת בהמשך. להלן השיקולים המרכזיים בבחירת אדריכל במרכז:

 • ידע ומומחיות: מסייעים לקבלת המוצר הטוב ביותר עבורכם בהתחשב בכל התנאים.
 • ניסיון ויצירתיות: אדריכלים רבים רוצים לשלב חידושים, אך הם חייבים לדעת להתחשב בסטנדרטים המקובלים. שילוב של השניים מהווה אתגר, ויש להבהיר זאת לאדריכל ולהבין מהי גישתו בנושא.
 • רספונסיביות: היבט חשוב כיוון שמדובר במערכת יחסית לטווח ארוך.

 

מדוע חשוב לחפש אדריכלים מומלצים במרכז?

אם אתם מחפשים שירותי אדריכלות במרכז, כנראה שאתם ממרכז הארץ ומבינים את חשיבות גורם הקרבה הגאוגרפית.  להלן הסיבות לחשיבות הקרבה הגאוגרפית:

 • פגישות פיזיות: יש צורך בקיום פגישות פיזיות.
 • צפייה בדוגמאות של האדריכל למטרת התרשמות: המיקום מתבטא גם בנוחות הגעה לראות פרויקטים קודמים שהאדריכל עשה.
 • הגעת האדריכל למקום המיועד: חשוב על-מנת שחוות הדעת המקצועית לגבי המקום וההיבטים השונים תהיה מדוייקת.
 • היכרות עם תנאי המקום: היכרות טובה של אדריכל עם אזור הבנייה המיועד עשויה לסייע לתכנון המבנה על היבטיו השונים כדוגמת הקרקע עליה בונים או תנאי מזג האוויר. למשל, אם מדובר על תכנון בית פרטי ליד הים, הקרקע מיוחדת והמליחות באוויר גבוהה מהרגיל. כמו כן, חשוב לקחת אדריכל שמכיר את המגבלות הטכניות והחוקיות במקום, לרבות באזור המרכז הנחשב צפוף במיוחד.

 

אדריכל במרכז יסייע לכם להיות חלק מהנוף של המקום

גיאוגרפיה היא לעתים קרובות גורם מפתח בעיצוב המבנה או הבית שלכם, והיא משפיעה על גורמים נוספים כדוגמת צבע, חומרים, תאורה אלמנטים מבניים ועוד. אם תחפשו אדריכל במרכז והוא יהיה איש מקצוע טוב ואמין, סביר להניח שהוא יתחשב בכך בעיצוב של המבנה, ויתחשב בתכונות כמו מיקום, אקלים ועוד כאשר יעבוד על תכנון אדריכלי. כמו כן, אדריכל במרכז גם יתחשב בתכונות החברתיות של אזור כדוגמת תרבות, תעשייה, סגנון העיצוב או ההיסטוריה שלו. בעוד אדריכלים אומרים שלכל אזור יש אקלים ותרבות ייחודיים משלו, יש מגמות מסוימות שכיחות יותר בצפון ואחרות בדרום, ובמקרה של אדריכל במרכז בעל ניסיון ועבודות שביצע בעבר, סביר להניח שהוא יידע להתאים את הבית שלכם לאזור בו הוא נמצא.

 

חיפוש אדריכלים במרכז – מה הלאה?

אז החלטתם להתמקד ולחפש אדריכל במרכז , אך רשימת האדריכלים עדיין ארוכה למדי. להלן הדרכים באמצעותן תוכלו לסנן אותם:

 • שירותים מוצעים: מעבר לשירותים בסיסיים כייעוץ ותכנון מבנים, אדריכל במרכז עשוי להציע גם פיקוח על הבנייה.
 • ניסיון בתחום המבוקש: כדאי מאוד שהאדריכלים במרכז יהיו בעלי ניסיון רב בפרויקטים הדומים לפרויקט שלכם. מומלץ לברר זאת לפני ואף לבקש לראות דוגמאות.
 • עלות האדריכל: בכל הנוגע לשאלה כמה עולה אדריכל, צריך לדעת שהעלויות שלו מושפעות מגורמים שונים, וזה אחד הגורמים המשפיעים על המחיר אותו הוא גובה מלקוחותיו. כך למשל, לא מעט אדריכלים במרכז הם בעלי משרדים גדולים ומשלמים עליהם שכירות גבוהה, וזו אחת הסיבות לכך שמדובר בתעריפים גבוהים. יחד עם זאת, אם מדובר באדריכל טוב, מקצועי ובעל ניסיון, שווה לכם לשלם יותר, כיוון שהתועלות האלו יוכלו להשפיע על איכות החיים שלכם בהמשך, לחסוך עלויות ועוד.
 • גודל המשרד: משרד אדריכלות גדול עשוי להעיד על הצלחה מסחרית, אך זה לא אומר שאדריכל שעובד לבד יהיה פחות טוב. אם אתם זקוקים לשירותי אדריכלות עבור יוזמה מורכבת וגדולה במיוחד, אולי יתאים לכם לעבוד עם משרד גדול. מצד שני, אנשים פרטיים שמעוניינים בתכנון והקמת בית פרטי אחד, יוכלו לעשות זאת גם עם משרד קטן יחסית.
 • המלצות: סביר שתגלו שיש לא מעט אדריכלים מומלצים במרכז, אבל איך כדאי להתייחס להמלצות הרבות והשונות האלה? סוג ההמלצות האידיאלי הוא כזה שמגיע מאנשים שאתם מכירים וסומכים על דעתם. כך למשל, עשויים אלו להיות חברים או בני משפחה שנעזרו כבר בשירותיו של אותו אדריכל ולכן ממליצים עליו מניסיון. כמו כן, תוכלו למצוא חוות דעת באתר "האדריכל" או בחיפוש חופשי ברשת האינטרנט. המלצות מסוג זה מחייבות לבדוק (במידת האפשר) מי הממליץ ולשים לב לפרטים. במידה ויש ביקורת, חשוב לברר באילו היבטים היא עוסקת והאם היא מוצדקת. מצד שני, אם ישנן המלצות נלהבות, רצוי להתייחס אל הנקודות בהן הן מתמקדות.
 • כימיה אישית עם האדריכל: זה גורם לא פחות חשוב, כיוון שמדובר בתהליך שאתם עתידים לעבור אותו יחד עם האדריכל. כפי שאתם בטח יודעים, יש הרבה מאוד אדריכלים במרכז, וסביר להניח שתוכלו למצוא כאלו אליהם אתם מתחברים.

 

חשיבות ההשקעה בבחירת נכונה של משרד אדריכלים במרכז

מומלץ שלא לזלזל בחשיבות תהליך בחירת משרד אדריכלים במרכז שהוא המתאים לכם ביותר. להלן הסיבות:

 • מדובר בעלויות גבוהות: עבודתו של האדריכל תשפיע על ההחלטות ועל ההוצאות שלכם, ומדובר בסכומי כסף די גבוהים. חשוב להשקיע ולמצוא את האדריכל שיסייע לכם להפיק את המיטב המשלב את שני ההיבטים: כספי וגם ארכיטקטורה. גם אם תהליך הבחירה ייקח זמן, התועלת מאדריכל טוב תחזיר לכם את ההשקעה.
 • אינטראקציה ממושכת: תהליכי תכנון ובנייה הם תהליכים ממושכים למדי, ואתם תצטרכו לחיות עם תוצאות הבחירה באדריכל לאורך זמן.
 • התוצר הסופי: זו האינטראקציה עם הבית עצמו, עם המוצר אותו מציעים אדריכלים במרכז. מובן כי אתם רוצים את המוצר הטוב ביותר.
 • מורכבות וחילוקי דעות: בתהליך בנייה מורכב עשויות לעלות אי-הבנות וחילוקי דעות. בעל מקצוע מנוסה יפתור זאת היטב ובסבלנות. אתם לא חייבים להסכים על כל דבר והוא לא חייב להתפעל מטעמכם להסכים עם שיקול דעתכם וכן הלאה. בסופו של דבר, הבית הוא שלכם והדברים יבוצעו לפי החלטותיכם, וזאת בהנחה שהם תקניים, בטיחותיים, חוקיים וכן הלאה.

 

לסיכום, נושא הקרבה הגאוגרפית חשוב ומשפיע על מגוון היבטים, ואם אתם מהמרכז, רצוי שתחפשו אדריכלים במרכז. מומלץ להשקיע בתהליך החיפוש, כיוון שמדובר באינטראקציה שעשויה להימשך זמן רב ובסופו של דבר להשפיע על איכות החיים שלכם. אנו מאמינים בשילוב של ותק, ניסיון ודוגלים בשירות טוב ויעיל במטרה להעניק לכם את החוויה הטובה ביותר החל מרגע הפנייה הראשונית אלינו. מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה או צורך, אנו כאן בשבילכם.

 

שאלות ותשובות בנושא אדריכלים במרכז

אם אתם מחפשים אדריכלים במרכז, ייתכן שתחפשו גם מעצבי פנים שמתאימים לכם. באופן טבעי, תחפשו אדריכלים ומעצבי פנים במרכז ביחד. שני התחומים למעשה משלימים זה את זה. במשרד אנדה פריאלניק למשל, יש גם ארכיטקטיות בניין וגם אדריכלית פנים. כאן עולה השאלה המתבקשת - מה ההבדל בין "אדריכל פנים" לבין "מעצב פנים"? התשובה לכך בגדול, פשוטה למדי: אדריכל פנים, הוא מקצוע שמשלב אדריכלות עם עיצוב פנים. פירוש הדבר הוא גם, שזהו מקצוע עם ידע וסמכויות רחבים יותר, ביחס למה שכלול באופן רגיל במונח עיצוב פנים. בשורה התחתונה, מוטב לפנות אל משרדי אדריכלים במרכז, אשר מציעים גם עיצוב פנים.
לא חייבים להיצמד לסגנון כזה או אחר שנפוץ בסביבתכם, עבור תכנון הבית, ריצופים, חיפויים ובכלל. לפעמים ניתן ומתאים לגוון ולשנות. בעיר ירושלים למשל, ישנו מראה עירוני מיוחד, שנובע מהעדפה מכוונת למה שמכונה "אבן ירושלים". אם נדרים לכיוון מצפה רמון, כבר מקבלים מראה ואופי שונים של הסביבה וייחודיים, שגם משפיעים על האדריכלות באזור. אגב, יש גם "אבן מצפה", שהיא אבן לבנייה אשר מגיעה בעיקר מאזור מצפה רמון. אך האם אדריכלים במרכז מתמצאים, גם בסגנונות ואלמנטים של בנייה שנפוצים באזורים אחרים? התשובה לכך חיובית - אדריכלים במרכז הארץ בהחלט אמורים להכיר גם סגנונות וחומרי גלם שנפוצים במקומות אחרים בארץ.
חלק מהאדריכלים שתשקלו לעבוד איתם, עשויים להציע גם שירותי שמאות מקרקעין. במרכז הארץ בוודאי, יש מבחר גדול יחסית של משרדי אדריכלות שמציעים גם שמאות. שירות כזה, זמין למשל במשרד אנדה פריאלניק (אנדה היא ארכיטקטית בניין, אך גם שמאית מקרקעין מוסמכת ומנוסה). עבור עבודת אדריכל לתכנון בית חדש, שיפוץ או כל דבר אחר מסוג זה, אין צורך בשמאות. אך ייתכן בהחלט שתזדקקו בהמשך לשירותי שמאות. שמאות רלבנטית כאשר צריך להעריך שווי דירה במדויק, עבור תהליכי קניה או מכירה של הדירה או כאשר הבנק דורש זאת לשם קבלת משכנתא. לכן כעקרון, לא חייבים אבל רצוי, לבחור במשרד אדריכלות אשר מציע בו גם שירות שמאות.
מאחר שכל בית שונה והפרויקט שלכם מיוחד בפני עצמו, עד כמה חשובות הדוגמאות? כמו כן, באדריכלות יש היבטים רבים שלא נראים לעין בצילומים. אז האם כל האדריכלים אותו דבר מבחינה זו ודוגמאות לעבודות שלהם לא חשובות במיוחד בתהליך בחירת אדריכל? הנקודה היא, שצפייה בדוגמאות היא חלק ממכלול, אשר בעזרתו תוכלו לגבש התרשמות כללית. הדוגמאות עשויות לספק אינדיקציה לסגנון של האדריכל ולגישתו לעבודה ובסופו של דבר, לעזור לכם לבחור. דוגמאות של משרד אנדה פריאלניק זמינות באתר, לגבי ערים כתל אביב, רמת השרון, גבעתיים ועוד. בהמשך, תוכלו להתרשם מדוגמאות באופן יסודי יותר, בפגישה עם האדריכלית.
אולי יעניין אתכם גם: