אדריכלים במרכז – כיצד בוחרים?

תוכן עניינים

אדריכלים במרכז

לא חסרים אדריכלים ומן הסתם, חלק ניכר מהם גם טובים למדי בתחום מומחיותם. אם אתם נמצאים במקום נידח יחסית בארץ, אולי היצע האדריכלים בסביבתכם מוגבל. אך במרכז הארץ, עושר האפשרויות גדול כל כך, שהדבר הופך לאתגר. כיצד בוחרים מתוכם אדריכל לבית פרטי שיתאים לכם? אלה כמה תובנות שיסייעו בכך:

 

להתחיל מרשימת אדריכלים מומלצים במרכז

אם אתם זקוקים לשירותי אדריכלות במרכז, הקרבה הגיאוגרפית תהיה כפי הנראה תנאי ראשוני מבחינתכם לסינון האפשרויות. ובצדק. יש לכך השלכות חשובות רבות:

 • עבורכם בכדי להגיע אליו – המיקום שבו נמצא האדריכל משמעותי, עבור הגעה לפגישות שוטפות איתו.
 • עבורכם בכדי להתרשם – המיקום מתבטא גם בנוחות הגעה לראות פרויקטים קודמים שהאדריכל עשה.
 • עבורו בכדי להגיע למקום – יכולת קלה של הגעת האדריכל למקום הבנייה המיועד.
 • בכדי לעבוד עם בעל ניסיון מקומי – היכרות טובה של האדריכל עם אזור הבנייה המיועד, עשויה לסייע לתכנון המבנה בהיבטים שונים, כגון הקרקע שעליה בונים או תנאי מזג האוויר. אם מדובר למשל על תכנון בית פרטי ליד הים, הקרקע מיוחדת והמליחות באוויר גבוהה מהרגיל. כמו כן, מרכז הארץ הוא ברובו אזור צפוף מאוד, לרוב עירוני. באף מקום לא ניתן לבנות סתם כך, כל דבר שרוצים. עוד פחות מזה בגוש דן (למשל) ובמרכז הארץ בכלל. לכן, חשוב לקחת אדריכל שמכיר את המגבלות הטכניות והחוקיות שנובעות מכך.

 

חיפוש אדריכלים במרכז – מה הלאה?

אז התמקדתם מראש באדריכלים שנמצאים במרכז הארץ, אך רשימת האדריכלים עדיין ארוכה למדי. כך תסננו אותה:

 • השירותים שמוצעים – מעבר לשירותים בסיסיים כייעוץ ותכנון מבנים, האדריכל עשוי להציע גם פיקוח על הבנייה.
 • ניסיון בתחום המבוקש – בבחירת אדריכלים במרכז, כדאי מאוד שהם יהיו בעלי ניסיון רב יחסית, בפרויקטים דומים לאלה שלכם. תוכלו לשאול לגבי זה ואף לגשת לראות דוגמאות לכך.
 • כמה עולה אדריכל? – לא מעט אדריכלים במרכז הם בעלי משרדים גדולים ותעריפים גבוהים. אך שווה לשלם יותר, עבור אדריכל שרמתו וניסיונו יספקו לכם מגוון תועלות חשובות. כדאי לזכור, שחלק מהן יהיה כספי, כולל חסכון בהוצאות ומיצוי מה שניתן לעשות, מהתקציב המוגבל שעומד לרשותכם עבור הבנייה.
 • גודל המשרד – משרד אדריכלות גדול עשוי להעיד על הצלחה מסחרית, אך זה לא אומר שאדריכל שעובד לבד יהיה פחות טוב. אם אתם זקוקים לשירותי אדריכלות עבור איזו יוזמה מורכבת וגדולה במיוחד, אולי אכן יתאים לעבוד עם משרד גדול. מצד שני, אנשים פרטיים שמעוניינים בתכנון והקמת בית פרטי אחד, יוכלו לעשות זאת גם עם משרד קטן יחסית.
 • חוות דעת – סביר שתגלו שיש לא מעט אדריכלים מומלצים במרכז. אבל איך כדאי להתייחס להמלצות הרבות והשונות האלה? יש לכך כמה היבטים. סוג ההמלצות האידיאלי, הוא כזה שמגיע מאנשים שאתם מכירים וסומכים על דעתם. אלה עשויים להיות למשל חברים או בני משפחה, אשר נעזרו כבר בשירותי אדריכל מסוים. המלצות אחרות, תוכלו למצוא באתר האדריכל או בחיפוש חופשי ברשת האינטרנט. המלצות כאלה, מחייבות לבדוק (במידת האפשר) מי הוא נותן ההמלצה ולשים לב לפרטים. אם יש ביקורת – על מה היא והאם היא מוצדקת? אם יש מחמאות נלהבות, האם ובמה הן מתמקדות?
 • כימיה אישית – לא פחות חשוב, הוא היבט האינטראקציה האישית עם האדריכל שנבחר. מאחר שיש לא מעט אדריכלים במרכז, סביר שתמצאו גם כאלה שנראים לכם מתאימים מכל הבחינות, כולל היבט ה"כימיה" האישית.

 

חשיבות ההשקעה בבחירה  

מומלץ שלא לזלזל בחשיבות תהליך בחירת האדריכל, אשר יתאים לכם ביותר. יש לכך לפחות את הסיבות הטובות הבאות:

 • סכומים גדולים – מדובר בעבודה אשר תשפיע על החלטות והוצאות שלכם, בסכומי כסף גדולים למדי. לכן, שווה להשקיע ולמצוא את אותו אדריכל שיסייע לכם להפיק את המיטב מההיבט הכספי ומהיבט ארכיטקטורה. גם אם תהליך הבחירה ייקח זמן, התועלת מאדריכל טוב תחזיר את ההשקעה הזו ובגדול.
 • אינטראקציה ממושכת – תהליכי תכנון ובנייה, הם תהליכים ממושכים למדי. כך שתצטרכו לחיות עם תוצאות הבחירה באדריכל לאורך זמן.
 • ביטוי בתוצר הסופי – מילא אינטראקציה לא נעימה עם בעל מקצוע, אך מה לגבי "אינטראקציה" כזו עם הבית עצמו? בסופו של דבר, עם הבית תצטרכו לחיות לאורך שנים. משמע, עם תוצאות עבודת התכנון של האדריכל.
 • מורכבות וחילוקי דעות – בתהליך מורכב כמו תכנון בית ופרויקט בנייתו, עשויות לעלות אי הבנות וחילוקי דעות. מצבים כאלה, בעל מקצוע מנוסה יפתור היטב. אתם לא חייבים להסכים על כל דבר והוא לא חייב להתפעל מטעמכם המשובח (או הנורא בעיניו) או משיקול דעתכם (שאולי גרוע ביותר לדעתו). הבית הוא שלכם והדברים יבוצעו לפי החלטותיכם, כל עוד הם תקניים, בטיחותיים, חוקיים וכן הלאה. אך האופן שבו צולחים מצבים כאלה, מושפע מאוד מאופי האדריכל וניסיונו. כלומר, יכולה להיות כימיה ראשונית מעולה, אך מה הלאה במצבי משבר? הכול יהיה בסדר, עם אדריכל טוב.

 

אולי יעניין אתכם גם: