מהו תפקיד האדריכל בכל בניית בית חדש?

תוכן עניינים

אדריכל

תפקיד האדריכל/ית בפרויקט בניה חדש הוא תכנון המבנה, מלבד החלק הנמצא באחריות המהנדס. עליו לעצב את הפנים והחוץ של המבנה, ובמקביל להגיש תכניות לוועדת התכנון והבניה של העיריה ולפקח על הבנייה.

מה כלול בתכנית האדריכל?

בתכנון האדריכלי של המבנה, אדריכל לבית פרטי יחליט על המראה החיצוני שלו מבחינת מיקום, סגנון, סוג הקירות וצבעם, מרפסות וגינות, אלמנטים עיצוביים ועוד.

כל זה ייעשה בתיאום עם העדפות הלקוח ולשביעות רצונו.

התכנית האדריכלית כוללת שרטוטים מנקודות מבט שונות עם התייחסות לסוגי החומרים שמהם ייבנה הבניין. חשוב שהוא יהיה מעורב בכל שלב, כדי לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר עבור הלקוח. עליו להכין מסמכי מכרז לחוזים, לנהל מו"מ עם קבלנים ואנשי מקצוע נוספים ולדעת לפתור בעיות המתעוררות תוך כדי בנייה.

 

איך בוחרים את האיש שיתאים לכם?

כדי לבחור אדריכל מתאים מומלץ לבדוק הוכחות בשטח ולעיין בתיקי עבודות של כמה אנשי מקצוע, כדי להתרשם מאיכות העבודה וההתאמה לטעמו של הלקוח.

מומלץ למצוא ממליצים על אישיותו של מי שבחרתם, התנהלותו בזמן העבודה, עמידתו בזמנים והמקצועיות שלו.

מומלץ לבחור באדריכל מהאזור בו נמצא הנכס, המכיר את השטח ויכול להגיע לשטח בהתרעה קצרה. כמו כן חשוב לדעת כיצד בנויה העלות לכל שלב בפרויקט ומיהם אנשי המקצוע הנלווים אליו.

מובן מאליו שבחירת האדריכל תשפיע על איכות החיים של הלקוח לשנים רבות ומשום כך יש להתייחס אליה בכובד ראש.

יש לציין שלמרות העדפת אדריכל על פני בעלי מקצוע אחרים בענף, ישנם לקוחות המעדיפים מהנדסי בניין או הנדסאים לביצוע תכנון אדריכלי. בדרך כלל הסיבה היא חיסכון כספי.

יחד עם זאת, יש להביא בחשבון את לימודי האדריכל של חמש שנים בטכניון בארץ או במדינה אחרת, התורמים לידע העשיר שלו.

בדרך להשלמת הבנייה, האדריכל מעורב בין היתר בדיון על יעדי הלקוח ועמידה בתקציב, התייעצות עם אנשי מקצוע נוספים בנושא עיצוב הבית, עריכת דוחות היתכנות והצגתם ללקוח יחד עם הצעות עיצוב, פירוט הפעולות באמצעות שרטוטים ומפרטי ייצור, פירוט אופי ואיכות החומרים, מו"מ עם קבלנים ואנשי מקצוע נוספים, יישומי בטיחות, הכנת מסמכי מכרז לחוזים, ביקור באתר ופתרון בעיות המתעוררות במהלך הבניה.

לאחר צמצום רשימת האדריכלים למספר קטן של אדריכלים מומלצים, כדאי להיפגש אתם פנים מול פנים לשיחה, כדי לבדוק את ה"כימיה" בין הלקוח לבינם, את ההתאמה של אדריכל ל"חלומות" של הלקוח. חשוב לדעת אם הוא זמין בחלון הזמן הנדרש, מה טווח העלויות שלו וכו'.

קווים לדמותו של אדריכל יוקרה

עיצוב של נכסי יוקרה מחייב התייחסות מיוחדת לכל פרט ופרט, היות ויצירת תחושה של יוקרה בבית מושגת על יד העיצוב.

הייחוד של אדריכל יוקרה מתבטא באביזרים ובריהוט, במפרט הטכני המאד איכותי והייחודי, הקשרים עם מעצבים מקומיים ובחו"ל וחוסר הפשרות בכל הנוגע לאיכות החומרים.

חלק מהבחירה באדריכל המתמחה בנכסי יוקרה נובע מהרצון והצורך לשמור על מחיר גבוה של הנכס, במיוחד כאשר מדובר בנכס המיועד להשכרה. עיצוב איכותי, משובח ודקורטיבי, המחייב משאבים, ימשוך את השוכרים הנכונים ואת הקונים הנכונים .

כאשר בה מדובר בשכונת יוקרה בה כל הנכסים מעוצבים בצורה יוקרתית, יש לשמור על הרמה כדי לקבל את המחיר הנכון ברגע בו הנכס יועמד למכירה ולא יעמוד בעמדת חיסרון מול שאר הנכסים באזור.

אולי יעניין אתכם גם: