אדריכל: האם אתם צריכים? וכיצד בוחרים?

תוכן עניינים

אדריכל

באופן כללי, תפקיד אדריכל הוא לתכנן מבנים ולייעץ בבנייתם. הוא מתכנן את רוב המבנה, מגיש תכניות לוועדת התכנון והבנייה של העיריה ומפקח על הבניה. עם זאת, תפקיד זה טמון בחובו היבטים רבים, עליהם נדבר בכתבה הבאה. בין השאר נענה איך לדעת מתי צריכים את שירותיו? מה כלול בתוכניתיו ועוד. כמו כן, נסביר מה ההבדל בין אדריכל למהנדס וכיצד לבחור באיש המתאים לפרויקט שלכם.

מהו אדריכל?

אדריכל הוא אדם המתכנן מבנים למטרות רבות ולשם כך הוא משתמש במיומנויות טכניות ובאומנות יצירתית במטרה לעצב פרויקטים פונקציונליים ואטרקטיביים. מדובר באיש מקצוע הפותר בעיות בצורה מקצועית ויצירתית שנהנה ליצור מבנים ועיצובים המגבירים יעילות החללים עבור קהילות, בעלי בתים ועסקים.

כיצד הוא עושה זאת? באמצעות דימוי הפרויקט בהתבסס לפי מפרטי הלקוח, ומוציא לפעול חזונות וחלומות שלו. חשוב לבחור באיש מקצוע אשר יודע לנהל זמן, בעל מיומנויות תקשורת גבוהות וגם בעל מיומנויות מתימטיות.

איך אני יודע האם אני צריך אדריכל? 

זו שאלה שאנו שומעים לעיתים קרובות. להלן שתי שאלות שאנו ממליצים לכם לשאול עצמכם:

  • האם הפרויקט משפיע על מבנה הבית שלכם? יש כאלו שיכולים לבצע פרויקטים גדולים ללא איש מקצוע, אך יחד עם זאת, אם תבחרו להשתמש בשירותי אדריכל תקבלו תחושת הלב והביטחון שאתם עושים דברים בצורה נכונה וחוקית.
  • האם אתם רוצים עזרה בניהול פרויקט הבניה? אם אתם עסוקים או חסרי ניסיון, אדריכל יוכל לעזור לכם לנהל פרויקט בניה, לפיקוח הפועלים ולוודא שהפרויקט נשאר במסלול. אם אתם צריכים אישור תכנון, הוא יוכל לתת לכם ערך רב בניווט מוצלח של רשות התכנון המקומית.

במידה ובחרתם איש מקצוע מתאים, וודאו שהוא מוסמך באופן מלא והוא רשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים.

מה כוללת תכנית אדריכלית?

תכנית אדריכלית כוללת שרטוטים מנקודות מבט שונות עם התייחסות לסוגי החומרים שמהם ייבנה הבניין. חשוב שהוא יהיה מעורב בכל שלב, כדי לקבל החלטות הנכונות ביותר עבור הלקוח. עליו להכין מסמכי מכרז לחוזים, לנהל מו"מ עם קבלנים ואנשי מקצוע נוספים ולדעת לפתור בעיות המתעוררות תוך כדי בנייה.

עפ"י האתר הבינלאומי WBDG1 המהווה מדריך בעל מוניטין עולמי בנושאי בנייה ועיצוב, תכנית אדריכלית מוגדרת באופן הבא: תהליך המחקר וקבלת ההחלטות המזהה את היקף העבודה שיש לתכנן. מילים נרדפות כוללות "תכנות מתקנים", "דרישות פונקציונליות ותפעוליות" וגם "היקף".

להלן החלקים העיקריים הכלולים בתכנית:

  • חקירת סוג הפרויקט: יש להכיר מהם סוגי החללים הרלוונטיים, קריטריוני המרחב, יחסים אופיינים של רווחים עבור הפונקציות, דרישות אתר אופייניות לסוג הפרויקט, עניינים טכניים, מכניים, חשמליים ואף ביטחוניים.
  • קביעת יעדים: איש מקצוע מתחשב במטרות מזמין הפרויקט, בהשפעה האסתטית והפסיכולוגית בנוגע לעיצוב, מהן מטרות הפונקציה, מהם היעדים הכלכליים, יעדי הזמן ולהתחשב בשינויים הצפויים בעתיד.
  • איסוף מידע רלוונטי: לפי המטרות, ניתן לקבוע ולחקור מהם קטגוריות המידע הרלוונטי. קטגוריות טיפוסיות כוללות מיהם המשתמשים במתקן, מה הציוד הנחוץ, מהם קריטריוני המרחב, האם יש תקני רישוי או מדיניות שמשפיעים על הפונקציות השונות, שיקולי תנועה, אקלים ועוד.
  • המחשת מחזור עלויות: קביעת עלות ולוח הזמנים תלויים זה בזה ומושפעים מהאינפלציה לאורך זמן. עלות הפרויקט הכוללת עלות הבנייה (עבור עבודות בנייה ושטח), בתוספת סכומים עבור שכר טרחה, ריהוט וציוד, תקשורת, מגירה, הדפסה להצעות הצעות, בדיקות קרקע, סקרים טופולוגיים וכל העלויות הנוספות. המטרה היא לעזור לבעלים להתכונן לכל עלויות הפרויקט, לא רק לעלויות המוקצות לבנייה.
  • הצהרות סיכום: לאחר ביצוע השלבים הקודמים, ניתן לכתוב הצהרות סיכום המגדירות "בקיצור" את תוצאות הפרויקט. האדריכל יתעד עבורכם את כל המידע הרלוונטי הנכלל לעיל גם עבור הבעלים, חברי הוועדה וצוות התכנון. על מקבלי ההחלטות לחתום מהו היקף העבודה כמתואר בתוכנית.

לאחר השלמת התוכנית ואישורה ע"י הלקוח, המידע חייב להיות משולב בתהליך התכנון. חלק מהלקוחות מעוניינים שהמתכנן יישאר מעורב לאחר שלב התכנון כדי להבטיח שהדרישות שהוגדרו בתוכנית מתממשות בעבודת התכנון. פעמים רבות אנשים מעדיפים ליווי מקצועי אשר החליט לגבי המראה החיצוני של המבנה, הסגנון שלו, סוג הקירות וצבעם, מרפסות וגינות, אלמנטים עיצוביים ועוד.

למה אני צריך אדריכל אם יש מהנדס?

כאן נכנס שוב להגדרה מקצועית, והפעם עפ"י האתר Teach Engineering2 שמהווה ספריה דיגיטלית בתחום ההנדסה והעיצוב, ושם הם עומדים על ההבדל בין השניים. להלן ההבדלים (בתרגום חופשי):

"תחומי האחריות של המהנדסים והאדריכלים חופפים לעתים קרובות. שני המקצועות חיוניים לתכנון ובניית מבנים. בעוד שהראשון מתכנן את החלל כדי לענות על צרכי הלקוח, כמו גם את המראה האסתטי של פנים וחוץ הבניין. מהנדסים לעומת זאת, נמצאים במטרה להבטיח כי התכנון של אותו אדריכל בטיחותי ועומד בכל חוקי הבנייה המתאימים".

מכאן עולה, כי מדובר בשני תפקידים חיוניים ומשלימים ולכן צריך את שניהם במטרה לתכנון הבית אותו אתם רוצים מבחינה פונקציונלית ובטיחותית. במידה ואתם רוצים לבצע תכנון בית פרטי, לעיתים רבות מומלץ להשתמש בשני הגורמים.

איך בוחרים איש מקצוע שיתאים בדיוק לצרכים שלכם?

כדי לבחור איך מקצוע מתאים מומלץ לבדוק הוכחות בשטח ולעיין בתיקי עבודות ביחד עם מספר אופציות רלוונטיות עבורכם, וזאת במטרה להתרשם מאיכות העבודה וההתאמה לטעם הלקוח. מומלץ למצוא ממליצים למי שבחרתם, התנהלותו בזמן העבודה, רמת עמידתו בזמנים ורמת המקצועיות שלו. מומלץ לבחור איש מקצוע מהאזור בו נמצא הנכס, המכיר את השטח ויכול להגיע לשטח בהתרעה קצרה. כמו כן חשוב לדעת ממה מורכבת העלות בכל שלב בפרויקט ומיהם אנשי המקצוע הנלווים אליו.

יש להבין כי הבחירה תשפיע על איכות החיי הלקוח לשנים רבות ומשום כך יש להתייחס אליה בכובד ראש. יש לציין שלמרות העדפה על פני בעלי מקצוע אחרים בענף, ישנם לקוחות המעדיפים מהנדסי בניין או הנדסאים לביצוע תכנון אדריכלי. בדרך כלל הסיבה היא חיסכון כספי. יחד עם זאת, יש להביא בחשבון כי לימודים אקדמיים במשך חמש שנים בטכניון בארץ או במדינה אחרת, התורמים לידע העשיר שלו.

בדרך להשלמת הבנייה, איש המקצוע מעורב בין היתר בדיון על יעדי הלקוח ועמידה בתקציב, התייעצות עם מקצוענים נוספים בנושא עיצוב הבית, עריכת דוחות היתכנות והצגתם ללקוח יחד עם הצעות עיצוב, פירוט הפעולות באמצעות שרטוטים ומפרטי ייצור, פירוט אופי ואיכות החומרים, מו"מ עם קבלנים ואנשי מקצוע נוספים, יישומי בטיחות, הכנת מסמכי מכרז לחוזים, ביקור באתר ופתרון בעיות המתעוררות במהלך הבניה.

לאחר צמצום הרשימה למספר קטן של אדריכלים מומלצים, כדאי להיפגש איתם לשיחה פנים אל מול פנים, וזאת במטרה לבדוק מהי רמות הכימיה והאינטראקציה שבין אין המקצוע לבין הלקוח, וכן רמת התאמתו לחלומות ושאיפות הלקוח. חשוב לוודא זמינות בחלון הזמן הנדרש.

אדריכל יוקרה: קווים לדמותו

עיצוב נכסי יוקרה מחייב התייחסות מיוחדת לכל פרט ופרט, היות ויצירת תחושת יוקרה בבית מושגת באמצעות העיצוב. ייחוד אדריכל יוקרה מתבטאת באביזרים ובריהוט, במפרט טכני מאוד איכותי וייחודי, קשרים עם מעצבים מקומיים וחיצוניים ואיכותם הגבוהה של החומרים.

חלק מהבחירה באיש מקצוע המתמחה בנכסי יוקרה נובע מהרצון והצורך לשמור על מחירו הגבוה של הנכס, במיוחד כאשר מדובר בנכס המיועד להשכרה. עיצוב איכותי, משובח ודקורטיבי המחייב משאבים, ימשוך את השוכרים והקונים הנכונים. חשוב לדעת, כי כאשר מדובר בשכונת יוקרה בה כל הנכסים מעוצבים בצורה יוקרתית, יש לשמור על הרמה כדי לקבל מחיר הנכון ברגע בו הנכס יועמד למכירה ולא יעמוד בעמדת חיסרון מול שאר הנכסים באזור. אדריכל בתים פרטיים יהיה המפתח לספק לכם את בית חלומותיכם ויהווה בסיס להגדלת המחיר בעתיד.

לסיכום, אם אתם חושבים קדימה, אדריכל מהווה השקעה שתבטיח לכם איכות חיים מקסימלית בהתאם לרצונכם, בקשותיכם ותקציבכם. אנו עומדים לשירותכם במטרה לסייע לכם להגשים שאיפותיכם לאיכות חיים, הנאה ופונקציונליות, ואתם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני.

מקורות

1–  Cherry, E. & Patrice, J., "Architectual Programming" (2016)

2-Teach Engineering, "Architects and Engineers: Working together to design products" (2020)

אולי יעניין אתכם גם: