אדריכל בתים פרטיים – המפתח לבית חלומותיכם

תוכן עניינים

אדריכל בתים פרטיים

כשם שבנייה מחייבת הסתייעות באנשי מקצוע, כך הדבר גם עם תכנון המבנה. אדריכל בתים פרטיים (ארכיטקט) הוא המענה לכך, אך הוא לא רק יסייע לכם לעמוד בדרישות החוקיות בנידון. אדריכל טוב, הוא המפתח להשגת בית חלומותיכם. כל זאת, מבלי להסתבך שלא לצורך וכמובן, מבלי להתרושש.

 

אדריכלות בית – יצירתיות והתאמה

תכנון בתים פרטיים, מתאפיין בין השאר בעושר האפשרויות ובגמישות. הוא מאפשר התאמה מרבית לרצונות בעלי הדירה וליצירתיות של האדריכל. תודות לכך, המבנה יכול להשתלב היטב בסביבתו, אך בכל זאת להיות בעל מראה ייחודי, חיצונית וגם פנימית. זה הוא יתרון משמעותי. מי שרוכשים דירה קיימת, מבצעים למעשה הליך של בחירה בין מוצרים מוכנים וסטנדרטיים למדי. כך במיוחד בבתים משותפים. זו היא פעמים רבות "בנייה רוויה", שבה אין הרבה מעוף בתכנון הדירה האופיינית וגם לא הבדלים משמעותיים בין הדירות השונות בפרויקט. אך בהקמת בית פרטי או בביצוע שינויים בו עם אדריכל, יש כאמור מקום לגמישות וליצירתיות, רבות הרבה יותר. מחד, יש המלצות מקובלות לגבי תכנון מבנים, לגבי כל היבט חשוב כמעט. אם זה בידוד תרמי ובידוד רעש, תאורה, כניסת אור מבחוץ והצללה, מיקום אלמנטים שונים במבנה ועוד. אך מאידך, יש בכך גם לא מעט מקום לבחירה.

 

אדריכלות בית קרקע

כאשר מדובר על תכנון אדריכלי למבנה, שיוצב על קרקע בבעלותכם, פתוחות בפניכם מירב האפשרויות בין אם מדובר בוילה או בבית פרטי צנוע יותר. כמובן, בהקשר אדריכלות בית הוא לא רק פתרון מגורים, אלא הרבה יותר מזה. ואכן, מבחינת אדריכלות בית קרקע היא הרחבה של האפשרויות, בין אם זה צמחייה, שבילים, בריכת שחייה, בריכת נוי ועוד. יש אמנם מגבלות חוק ותקנות ומגבלות על המשאבים שעומדים לרשותכם. אך מעבר להן, הכול פתוח ואדריכל טוב יסייע לכם להפיק מכך את המיטב. מומלץ גם לבחור אדריכלים במרכז או באיזור הנוח לכם.

 

הערכים המוספים של אדריכל בתים פרטיים

אדריכל בתים פרטיים לא רק מתכנן מבנים. הוא יסייע לכם גם בהיבטים החשובים הבאים:

 • ייעוץ – מתן ייעוץ כללי לגבי התכנון שבו אתם מעוניינים, סגנון הבניה וכדומה. במסגרת הייעוץ, הוא עשוי להביא לידיעתכם אפשרויות שאתם לא מכירים. הוא גם ייתן ביטוי לשיקולים כספיים שונים והשלכות כספיות של בחירות שונות. הודות לכך, התייעצות עם האדריכל תסייע לכם לחסוך ולהפיק את המיטב מהאפשרויות שמספק לכם התקציב שלרשותכם. בהמשך להיבט זה, נוסיף כי תכנון טוב ימקסם את ערך הבית.
 • סיוע מול הרשויות – פיקוח על פרויקט הבנייה מול הרשויות וסיוע בהתנהלות מולן. היבט זה הוא אילוץ משמעותי מאוד – לא הייתם רוצים להסתבך לגביו. לכן, טוב שיהיה לצידכם בנושא זה, מי שכבר מנוסה מאוד בכך.
 • פיקוח בנייה – לעתים, אדריכל בתים פרטיים יספק גם שירות של פיקוח על בעלי המקצוע השונים בבנייה. אגב, בכדי שתבינו עד כמה הנושא מורכב, נציין שבעלי מקצוע אלה עשויים לכלול מנהל עבודה, מהנדס מבנים (קונסטרוקטור), מודד, קבלני עבודות עפר, ריצוף, איטום ושלד, יועצים שונים כגון יועץ קרקע והרשימה עוד ארוכה.
 • סיוע בצמצום הפתעות וחריגות מהתכנון – ולהתמודד עם מצבים כאלה בצורה טובה יותר. חשוב לזכור, שמדובר בפרויקט מורכב מאוד. יש גם לא מעט יחסי גומלין, בין היבטים שונים של התכנון האדריכלי ושל מימושו בשטח. כך שבאופן טבעי, לא הכול יתרחש בשטח בדיוק על פי התכנונים והציפיות ורק לפיהם.
 • פתרונות לאילוצים טכניים שונים ולמגבלות – כולל מגבלות שנובעות מדרישות חוק או ממגבלות תקציב או מאילוצים טכניים שונים בשטח.

 

אדריכל בתים פרטיים – מתכנון לביצוע

בגדול, תהליך העבודה מול אדריכל בתים פרטיים יכלול את השלבים הבאים:

 1. ייעוץ ראשוני – מפגש ראשון לשם ייעוץ ותיאום ציפיות. בעקבות מפגש כזה, אתם עשויים לראות את הדברים באופן שונה למדי. הן מבחינת התכנון עצמו והן מבחינת כמה עולה אדריכל, לוחות זמנים ריאליסטיים, בירוקרטיה ועוד. במסגרת פגישה זו, תוכלו להסביר את מטרות המבנה מבחינתכם, כמה אנשים ישתמשו בו ולאילו מטרות, מה סגנון הבנייה שנראה לכם (אם גיבשתם בכלל דעה בנושא זה) וכן דרישות מיוחדות ככל שיש לכם.
 2. תכנון ראשוני – תכנון ראשוני של המבנה ושל הדרישות ממנו. תכנון זה, מתבטא במסמך שמכונה בשם "פרוגרמה". סגנון הבנייה הנבחר, החלוקה של המבנה לאזורים שונים, החומרים בהם יעשה שימוש, יכולים לקבל כבר בשלב זה ביטוי.
 3. הדמיות וסקיצות – אדריכלות בית פרטי מתבטאת בתכנונים מורכבים מאוד. למשל, תכנון מערכות התשתית השונות, כגון חשמל, מים, גז או חימום, אשר לעתים מפריעות זו לזו. היכולת לבצע הדמיות אדריכליות מתקדמות, מקלה מאוד להתמודד עם אתגר זה. גם עבור האדריכל וגם עבור לקוחותיו. ישנה יכולת להציג שרטוטים בתלת מימד ובצבעים, באופן שמקל על מי שאינו מתמצא באדריכלות. באופן מיוחד, שימושיות ללקוחות הדמיות שמציגות מעין צילומים ריאליסטיים או סרטוני המחשה בתלת ממד.
 4. תכנון מפורט – לאחר שמסכימים על התכנון ומחליטים סופית לצאת לדרך, יש לתכנן תכניות עבודה מפורטות יותר. תכניות אלה, יהוו בסיס לקבלת אישורים שונים ולתהליך הבנייה עצמו.
 5. בחירת קבלנים – האדריכל יסייע עם בחירת הקבלנים לפרויקט הבנייה. בעזרתו, תוכלו להבטיח שאתם לא עובדים עם "חאפרים" וכן עובדים, עם אנשי מקצוע איכותיים ובעלי ניסיון.
 6. בחירת אלמנטים ספציפיים לבנייה – חלק מההנאה שבתכנון בית חדש, הוא תהליך בחירת האלמנטים הספציפיים לשימוש בבנייה, כגון מרצפות או כיורים. עושר האפשרויות רחב מאוד ואפילו מבלבל, אך גם כאן אדריכל מנוסה עשוי לסייע מאוד, עם טיפים והמלצות.

 

במסגרת תהליך זה, ישולבו גם תיאומים בירוקראטיים שונים מול הרשויות, כמו הגשת בקשות להיתרים.

 

אולי יעניין אתכם גם: