אדריכל בתים פרטיים – המפתח לבית חלומותיכם

תוכן עניינים

אדריכל בתים פרטיים

בין אם אתם מחפשים לקנות בית פרטי, לבנות בית חדש, להוסיף או לבצע שיפוץ גדול, בטח תהיתם אם כדאי לכם לדבר עם אדריכל לבית פרטי. כשם שבנייה מחייבת הסתייעות באנשי מקצוע, כך הדבר גם במקרה של אדריכל בית פרטי. אדריכל בתים פרטיים (ארכיטקט) יסייע לך לעמוד בדרישות החוקיות בנידון ויהיה גורם מפתח בהשגת בית חלומותיך. כל זאת, מבלי להסתבך שלא לצורך וכמובן, מבלי להתרושש.

 

אדריכל בית פרטי – השקעה כדאית

אם אתם סבורים שעבודה עם אדריכל עולה יותר מדי כסף, שאתם הולכים להוציא כל-כך הרבה כסף על הפרויקט שלכם, ואתם לא חושבים שאדריכל בית פרטי שווה את העלות הנוספת, חשבו שוב. נכון, שכירת אדריכל בית פרטי היא אינה השקעה זניחה במונחים כספיים. אז דווקא בגלל זה, האם אינכם רוצים להיות זהירים בהוצאה הזו? האם אינכם צריכים להיות מכוונים בתכנון ועיצוב הפרויקט שלכם כדי לחסוך כסף? הרי ברור שאתם רוצים לקבל תמורה להשקעה, וכאן נכנס תפקידו של אדריכל בית פרטי.

 

אדריכל בתים פרטיים לשיפור איכות החיים, רווחה ובריאות

אחת הדרכים בהן אנו מוסיפים ערך היא באמצעות יצירת בית שתהנו לחיות, לעבוד ולגדול בו. חווית בית מהנה יותר מגבירה את האושר, הבריאות והרווחה הכללית. נוחות, אושר, בטיחות ומצב רוח עשויים להיראות כמו יתרונות בלתי מוחשיים בטווח הקצר, אך לאורך זמן, יש להם השפעה ישירה על הבריאות הפיזית והנפשית שלכם. אז מה יעשה אדריכל טוב כדי לשפר את איכות החיים שלכם? איש מקצוע טוב יספק איכות אוויר ואור נאותים בחללים שלכם, ישמור על תכונות אקוסטיות ששומרות על בריאותכם, וזה יוכל לסייע לכם להפחית הוצאות רפואיות יקרות בטווח הרחוק. מה לגבי בטיחות פיזית? גם כאן נכנסת החשיבות של אדריכל בתים פרטיים ברמה גבוהה. אדריכל בית פרטי טוב מסייע במזעור נפילות, מעידות והחלקות. כמו כן, אדריכל בית פרטי טוב יתכנן חללים לגישה שווה בין המשתמשים, בין אם החללים חייבים להכיל אנשים עם מוגבלות נפשית או פיזית או קשישים. זה מוביל אותנו לנקודה הבאה.

 

אדריכל בתים פרטיים לשיפור פונקציונליות הבית וחיסכון עלויות

אדריכל בתים פרטיים טוב יעבוד איתכם בצמוד במטרה לפרוס חללים ופונקציות בבית שלכם בצורה אופטימלית והגיונית. אנו מקשיבים לאופן שבו אתם מתארים את רצונותיכם והתנהגויותיכם, ובהתאם יוצרים פריסה אידיאלית של החלל עבורכם ועבור משפחתכם. מדובר בפריסה מותאמת אישית אשר תעזור לכם להיות יעילים ורפדוקטיביים יותר בבית שלכם. כך תוכלו לנצל יותר זמן להתמקד בפעילויות חשובות יותר, כמו בילוי עם משפחה, חברים או תחביבים.איך אנו עושים זאת? בזמן שאנו פורסים את החללים שלכם, נחשוב על ארגון החללים תוך מתן דגש בנושא יעילות שטח. ניצול יעיל של החלל יכול להפחית את סך השטחים הרבועים של הבית שלכם, וכתוצאה מכך להפחית את עלויות הבנייה והתחזוקה הכוללות.

 

כיצד מתקשרת אדריכלות לצריכת האנרגיה?  

אדריכל בית פרטי מקבל החלטות תכנוניות רבות, שיש להן השלכות שונות על צריכת האנרגיה העתידית של הדיירים במבנה. מיקום וגודל חלונות למשל, משפיע על כמות השמש שתיכנס למבנה בשעות שונות של היום ובעונות שונות. הדבר ישליך על הצורך בקירור ובחימום ועל העלויות של פעולות אלה. כללית, ניתן לומר שהדבר מתבטא במיוחד בצריכת האנרגיה עבור תאורה ובקרת הטמפרטורה במבנה, אך לא רק. לשיקולים כאלה של אדריכל בתים פרטיים יש כמובן השלכות כספיות משמעותיות. זאת, מאחר שמדובר על שימוש במבנה לאורך שנים רבות. כך שגם הבדלים קטנים, יצטברו ליותר או פחות הוצאות על צריכת האנרגיה.

 

אדריכלות בית פרטי – יצירתיות והתאמה

אדריכל בתים פרטיים, מתאפיין בין השאר בעושר האפשרויות ובגמישות, הוא חותר להתאמה מרבית לרצונותיכם ומסביר לכם על ההשלכות המקצועיות והאישיות. הודות לכך, ביתכם יוכל להשתלב היטב בסביבתו ולשמור על מראה ייחודי, פנימית וחיצונית. מדובר ביתרון משמעותי, כיוון שמי שרוכשים דירה קיימת, מבצעים למעשה הליך בחירה בין מוצרים מוכנים וסטנדרטיים למדי. זוהי פעמים רבות "בנייה רוויה", שבה אין הרבה מעוף בתכנון וגם אין הבדלים משמעותיים בין הדירות השונות בפרויקט. לעומת זאת, הקמת בית פרטי או ביצוע תוכנית אדריכלות בית פרטי מהווים את המקום ליצירתיות וגמישות. מצד אחד, יש המלצות מקובלות לגבי כל מיני היבטים כמו אדריכלות מבנים, בידוד תרמי, בידוד רעש, תאורה, כניסת אור מבחוץ, הצללה, מיקום אלמנטים שונים במבנה ועוד. אך מצד שני, יש בכך המון מקום לבחירה. אנו נדע למצוא עבורכם את האיזון הנכון בין בטיחות ופונקציונליות לבין יצירתיות וייחודיות.

 

אדריכלות בית קרקע

כאשר מדובר על תכנון אדריכלי למבנה, שיוצב על קרקע בבעלותכם, פתוחות בפניכם מירב האפשרויות בין אם מדובר בוילה או בבית פרטי צנוע יותר. כמובן, בהקשר אדריכלות בית הוא ממש רחוק מלהיות רק פתרון מגורים, אלא הוא הרבה יותר מזה. אכן, מבחינת אדריכלות בית קרקע היא הרחבת האפשרויות, בין אם זה צמחייה, שבילים, בריכת שחייה, בריכת נוי ועוד. יש אמנם מגבלות חוק ותקנות ומגבלות על המשאבים העומדים לרשותכם, אך מעבר להן, הכול פתוח, ואדריכל טוב יסייע לכם להפיק מכך את המיטב. מומלץ גם לבחור אדריכלים במרכז או באיזור הנוח לכם.

 

האם עיצוב החצר והגינה הוא תחום נפרד? 

כן ולא. אדריכלות נוף, פיתוח חוץ, עיצוב גינות, אלמנטים כגון פרגולות וגינות נוי – כל אלה בסופו דבר מהווים חלק מהבית, במצבו המוגמר. גם מההיבט האסתטי וגם מבחינת השימוש בבית פרטי. אדריכל בתים פרטיים ייקח זאת בחשבון והתכנון שלו בכל מקרה ישפיע על כך. זאת, גם אם לא הוא מי שיבצע את התכנון המפורט של דברים אלה. כדאי לזכור שבית פרטי מעצם טבעו, לרוב כולל חצר והיא חלק חשוב בו. מבחינה אסתטית, זהו אזור בנכס אשר רואים מבחוץ ואשר מהווה חלק מרכזי במראה הכללי. מבחינת השימוש במבנה, זהו אזור שעוברים דרכו שוב ושוב, בדרך לבית והחוצה ממנו. כך שמדובר באזור מיוחד, שהוא בו בזמן חלק ממכלול.

 

הערכים המוספים של אדריכל בתים פרטיים

אדריכל בתים פרטיים לא רק מתכנן מבנים, אלא גם מסייע לכם בהיבטים החשובים הבאים:

 • ייעוץ כללי: נעשה במסגרת אדריכלות בית פרטי בנוגע לתוצאה הסופית בה אתם מעוניינים, סגנון הבניה וכדומה. במסגרת הייעוץ, הוא עשוי להביא לידיעתכם אפשרויות שאתם לא מכירים והוא גם ייתן ביטוי לשיקולים כספיים והשלכות כספיות של בחירות שונות. התייעצות עם האדריכל תסייע לחסוך ולהפיק את המיטב במסגרת התקציב שלכם. אנו מאמינים כי מחשבה תחילה תמקסם את ערך הבית.
 • סיוע מול הרשויות: פיקוח על פרויקט הבנייה מול הרשויות וסיוע בהתנהלות מולן. היבט זה הינו אילוץ משמעותי מאוד וצריך לפעול בצורה נכונה וזהירה, ולכן טוב שיהיה לכם ליווי מקצועי.
 • פיקוח בנייה: לעתים אדריכל בתים פרטיים יספק גם שירות פיקוח על בעלי המקצוע בתהליך הבנייה. אגב, כדי שתבינו עד כמה הנושא מורכב, נציין שבעלי מקצוע אלה עשויים לכלול מנהל עבודה, מהנדס מבנים (קונסטרוקטור), מודד, קבלני עבודות עפר, ריצוף, איטום ושלד, יועצים מגוונים כגון יועץ קרקע ועוד.
 • סיוע בצמצום הפתעות וחריגות משלב התאוריה: אנו מסייעים לכם להתמודד עם מצבים כאלה בצורה הטובה ביותר. זכרו כי מדובר בפרויקט מורכב מאוד בתחום אדריכלות בית פרטי. יש לא מעט יחסי גומלין בין היבטי התכנון האדריכלי לבין מימושו בשטח, כך שבאופן טבעי, לא הכול יתרחש בשטח בדיוק עפ"י התכנונים והציפיות, וכאן אנחנו נכנסים לתמונה במטרה לסייע לכם.
 • פתרונות לאילוצים טכניים שונים ולמגבלות: כולל מגבלות שנובעות מדרישות חוק, מגבלות תקציב או מאילוצים טכניים בשטח.

 

אדריכל בתים פרטיים – מרעיון להוצאה לפועל

בגדול, תהליך העבודה מול אדריכל בתים פרטיים יכלול את השלבים הבאים:

 • ייעוץ ראשוני ותיאום ציפיות: מפגש זה עשוי לגרום לכם לראות את הדברים בצורה שונה למדי מבחינת התכנון, מבחינת השאלה כמה עולה אדריכל, לוחות זמנים ריאליסטיים, בירוקרטיה ועוד. במסגרת הפגישה תוכלו להסביר את מטרות המבנה, כמה אנשים ישתמשו בו ולאילו מטרות, סגנון הבנייה אליו אתם מתחברים (אם גיבשתם בכלל דעה בנושא זה) וכן דרישות מיוחדות במידה ויש.
 • תכנון ראשוני: הן מהמבנה והן מהדרישות ממנו. הנ"ל מתבטא במסמך שמכונה בשם "פרוגרמה". סגנון הבנייה הנבחר, חלוקת המבנה לאזורים נפרדים, החומרים בהם יעשה שימוש, יכולים לקבל כבר בשלב זה ביטוי.
 • הדמיות וסקיצות: אדריכלות בית פרטי מתבטאת בתכנונים מורכבים מאוד. למשל, תכנון מערכות התשתית השונות כדוגמת חשמל, מים, גז או חימום, אשר לעתים מפריעות זו לזו. היכולת לבצע הדמיות אדריכליות מתקדמות, מקלה מאוד להתמודד עם אתגר זה.
 • תכנון מפורט: לאחר שמסכימים ומחליטים סופית לצאת לדרך, יש לתכנן תכניות עבודה מפורטות יותר. תכניות אלה, יהוו בסיס לקבלת אישורים שונים ולתהליך הבנייה עצמו.
 • בחירת קבלנים: האדריכל יסייע עם בחירת הקבלנים לפרויקט הבנייה. בעזרתו, תוכלו להבטיח שאתם לא עובדים עם "חאפרים" אלא עם אנשי מקצוע איכותיים ובעלי ניסיון.
 • בחירת אלמנטים ספציפיים לבנייה: חלק מההנאה במחשבה על בית חדש היא תהליך בחירת האלמנטים הספציפיים כגון מרצפות או כיורים. עושר האפשרויות רחב מאוד ואפילו מבלבל, אך גם כאן אנו נסייע לכם עם טיפים והמלצות.

 

אגב, תכנון של אדריכל בתים פרטיים עוסק לא רק במבנה עצמו, אלא מתחבר לעוד תחומים משלימים ולעתים משפיע עליהם מאוד. לשם ההמחשה:

 

[table id=3 /]

 

באיזו מידה מערכת בית חכם מושפעת? 

אדריכל לבית פרטי עשוי לתכנן מראש מבנה, שכולל מה שמכונה מערכת "בית חכם". אך חשוב להבין שמדובר במערכות גמישות מאוד מבחינת התקנה ותכנון. עקרונית, אפשר להוסיף אותן במהירות ובקלות יחסית, לכל מבנה קיים. כתשתית תקשורת, יכולה לשמש בין השאר מערכת החשמל עצמה! בנוסף, יש אמצעים אלחוטיים נוחים, שמשחררים אתכם מהתלות בהעברת כבלים חדשים דרך הקירות. עם זאת, גם על כך מוטב לחשוב מראש, אם רוצים לקבל תוצאות מיטביות. בעזרת אדריכל בתים פרטיים, תוכלו לתכנן את המבנה מתוך מחשבה על כך. נזכיר, כי "בית חכם" מתבטא בשליטה מרכזית ומתוחכמת, כולל אוטומציה, על מגוון מערכות חשמל במבנה. לרוב מדובר בתאורה ובמנגנונים נעים כמו תריסים חשמליים, אך ניתן לחבר לכך למעשה מגוון רחב ביותר של מוצרי חשמל. 

 

אדריכלות בית פרטי תמונות, הדמיות ועוד

יש לנו את היכולת להציג שרטוטים בתלת מימד ובצבעים, באופן שמאפשר לכל אחד להבין במה מדובר. הדמיות שמציגות צילומים ריאליסטיים או סרטוני המחשה בתלת ממד נחשבות לשימושיות במיוחד. בעזרת יכולות אלה, ניתן ליצור במחשב מודל של המבנה המתוכנן, אשר כולל את התכנון לפרטי פרטיו. כמו כן, ניתן להציג את המבנה במגוון צורות, מזוויות שונות ואף בסרטון "סיור וירטואלי". ניתן להוסיף להדמיה גם היבטים להשלמת התמונה שאינם בהכרח חלק מהמבנה כדוגמת תאורה שקיימת מחוץ למבנה, תנאי מזג אוויר (כולל מצב השמש ביחס לבית), רכב שחונה בחוץ, צמחיה מסוימת ועוד. כך מתקבלת תמונה של הבית כמוצר מוגמר, בצורה הקרובה ביותר שניתן למציאות. ניתן לנסות על המודל אפשרויות שונות לתכנון ובנייה וזה יאפשר לכם לקבל החלטה מושכלת. יש לציין כי יכולות הדמיה כאלה חשובות במיוחד בתהליך תכנון בית פרטי לרבות בית מתוכנן באופן ייחודי. הרי אחרי הכל, עבור אדריכלות בתים פרטיים, תמונה אחת שווה יותר מאלף מילים. 

 

כיצד לבחור אדריכל בתים פרטיים

יש נקודות רבות שאתם עשויים לבדוק בבחירת אדריכל בתים פרטיים, להלן העיקריות:

 • ניסיון האדריכל: פרמטר משמעותי מאוד, ואם יש לו ניסיון בתכנונים דומים זה יתרון גדול. 
 • מוניטין: יש משרדי אדריכלים מומלצים יותר "יוקרתיים" וידועים ויש כאלה שפחות וכך גם לגבי אדריכלים ספציפיים. חשוב יותר, לנסות ולהבין לגבי מוניטין ברמה האישית, של אמינות ומקצועיות. ניתן לעשות זאת בין השאר דרך חיפוש מידע באינטרנט, כולל באתר האדריכל. לחיפוש באינטרנט כדאי לגשת בזהירות, מאחר שחוות דעת הן לעתים קרובות לא אובייקטיביות. חלקן עשוי להיות תוצאה של יוזמות שיווק ובמקרים אחרים, הן עשויות לנבוע ממקרים שפרטיהם לא ידועים לכם.  ככלל, כדאי לנקוט בגישת חשדהו וכבדהו בנידון, בעיקר לגבי חוות הדעת היותר אחידות וקיצוניות. אם יש לרשותכם המלצות ממקור ראשון, אשר מגיעות מאנשים שמוכרים לכם אישית ונראים לכם אמינים, זהו המקור הטוב ביותר. 
 • רושם אישי: בבחירת אדריכל הרושם האישי משמעותי מאחר שחשוב שתסתדרו איתו היטב. לעתים, יש גם "תחושות בטן" כאלה ואחרות בנידון, לחיוב או לשלילה, וכדאי לקחת אותן בחשבון. בכל מקרה, פגישה אישית תהיה חשובה מאוד כדי לקבל את מלוא ההתרשמות האפשרית לפני שמחליטים להתחיל לעבוד על הפרויקט שלכם ביחד. 

 

מה היא עלות אדריכל לבית פרטי?

בית פרטי עשוי להיות מתוכנן ברמות שונות מאוד של מורכבות ובהתאם לכך בטווח עלויות רחב. חלק חיוני וחשוב בעלויות אלה, הן עלויות שירותי האדריכלות. במה מתבטאת עלות אדריכל לבית פרטי? 

 • השירותים שיינתנו: ייעוץ, תכנון, פיקוח, בנייה, אולי גם שמאות מקרקעין או בוררות וגישור.
 • היקף התכנון: האם מדובר גם בתכנון אלמנטים שמחוץ למבנה? עיצוב פנים? תכנון מערכות חשמל וכדומה? ייתכן שתרצו לכלול במבנה מערכות מיוחדות שעל התכנון שלהן יופקד מי שעוסק בהן ספציפית. למשל פאנלים סולאריים המותקנים על הגג, לשם ייצור חשמל בשיתוף חברת החשמל. יחד עם זאת, יהיה צורך בשיתוף פעולה בין האדריכל לבין בעלי מקצוע מיוחדים כאלה. 
 • בקשות מיוחדות: מתבטאות ביותר עבודה עבור אדריכל לבית פרטי וכנראה גם בתוספת עלות להקמת המבנה.

אז כמה עולה אדריכל לבית פרטי? בהצעת מחיר אדריכל לבית פרטי יספק לכם פירוט, אשר עשוי לתת ביטוי לכמה כללי אצבע וסדרי גודל: מאות ש"ח בודדות לייעוץ, 20,000 עד 60,000 ש"ח לתכנון של בית פרטי ו-500 ש"ח ומעלה להדמיות. 

במסגרת תהליך זה, ישולבו תיאומים בירוקראטיים רבים מול הרשויות, כמו הגשת בקשות להיתרים.

אולי יעניין אתכם גם: